20 stycznia 2009 roku o godzinie 18.00 w Domu Kultury Chwałowice w Rybniku, w ramach cyklu: Spotkania z fotografią odbędzie się spotkanie pt. Fotografia frywolna, czyli historia aktu w fotografii.
Punktem wyjścia dla omawianego tematu będzie prelekcja i pokaz starej fotografii ze zbiorów i w opracowaniu Witolda Englendera pt. Kobiece ciało to nie jest grecka waza, czyli początek aktu lub akt początku fotografii.
Człowiek, a zwłaszcza mężczyzna, gołe ciało oglądał z przyjemnością od zawsze, a z jeszcze większą odkąd ciało to zaczęto zakrywać. Powstał więc pierwszy akt. Najstarsze przedstawienia nagiego ciała znane są już z wykopalisk epoki kamiennej. Z upływem wieków malarze i rzeźbiarze tworzyli dzieła mniej lub bardziej roznegliżowane. Zależało to od panujących obyczajów, religii i skłonności władców. Nawet jednak w najbardziej pruderyjnych czasach udawało się coś z nagości przemycić – pisze Witold Englender.
Fotografia miała nieszczęście narodzić się w epoce wiktoriańskiej, gdy panie chodziły odziane aż po same pięty. Jednak powstawały w tym czasie dzieła o tematyce religijnej, których tematyka usprawiedliwiała nagość. Fotografia natomiast, stosowała kompozycje i układy naśladujące lub mające pierwowzór w obrazach i rzeźbach.
Oprócz artystycznych i kulturowych uwarunkowań istniał również bardziej przyziemny powód statycznego pozowania modelek – długi czas naświetlania. Najwcześniejsze, znane nam, akty fotograficzne N.P.Lerebours’a pochodzą z 1840 roku. Czasy zmieniały się, zmieniały się też i dekoracje. W szalonych latach dwudziestych fascynacja Dalekim Wschodem sprawiła, że w fotografii coraz częściej zaczęły pojawiać się elementy orientalne, co więcej, popularną praktyką stało się fotografowanie ciała ze względu na nie samo.
Po prelekcji, w drugiej części spotkania, uczestnicy warsztatów będą mogli zaprezentować swoje frywolne fotografie. Będą one następnie szczegółowo omawiane i analizowane przez prowadzącego spotkanie, również w formie dialogu i dyskusji z uczestnikami warsztatów.
Witold Englender – artysta fotografik (AFIAP), kolekcjoner starej fotografii, organizator kilkudziesięciu wystaw i autor wielu felietonów popularyzujących historię fotografii, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (III OFFO – listopad 2009r.). Artysta brał udział w ponad 200 wystawach z kraju i za granicą, autor ośmiu wystaw indywidualnych. Prowadzi liczne wykłady na Ogólnopolskich Warsztatach Fotograficznych, prelekcje i pokazy z historii fotografi i nie tylko. W Jastrzębiu Zdroju prowadzi własną niekomercyjną galerię wystawową: Galeria Ciasna.
Dom Kultury Chwałowice
ul. 1 Maja 95 , Rybnik