Do 6 marca w warszawskiej Galerii Asymetria potrwa wystawa fotografii Bogdana Łopieńskiego. Wystawa Warszawa i warszawiacy, lata: 50/60/70 w obiektywie Bogdana Łopieńskiego składa się z mniej znanych widoków miejskich oraz portretów osób związanych z Warszawą.
- Bogdan Łopieński – Pałac kultury i nauki (Widok od północy, 1958)
Autor, znakomity fotoreporter, znany jest szczególnie z fotografii Przyspieszajmy obywatele – E. Gierek i P. Jaroszewicz. (1973), a także pojedynczych kadrów z różnych miejsc i sytuacji epoki PRL. Nazywany jest kolekcjonerem klatek. Właśnie z takim oglądem prac Bogdana Łopieńskiego spiera się materiał pokazany w Asymetrii. Wybrane zostały widoki miasta i ludzie, których łączy nie tylko miejsce, topos, ale też jakaś lekkość, ciepło i humor pulsujące z fotografii, które dla innego mogłyby odkrywać melancholię i nietrwałość miasta reaktywowanego z popiołów.
Bogdan Łopieński (Łukasz Bogdański) urodził się w 1934 roku w Warszawie w rodzinie znanych brązowników. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi. Pierwszą wystawę fotograficzną miał w Klubie Prasy w Warszawie w 1961 r. W tym samym roku opublikował wielostronicowy reportaż w tygodniku Świat. W latach 60-tych współpracował z miesięcznikiem Fotografia, publikując co miesiąc wywiady z fotografikami i recenzje z wystaw fotograficznych. Jest autorem tekstu Diabelskie Zastępy o fotoreporterach (Fotografia 1964) na podstawie filmu F. Felliniego. Podczas warszawskiego wernisażu zostanie odczytany jego fragment.
Najważniejsze wystawy indywidualne: Tytuł do uzgodnienia Stara Galeria ZPAF, Warszawa 1974, Koszalin, Słupsk, Nowy Sącz, Łąck, Wrocław 1975, Uniejów 1977, Za kołem polarnym Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Warszawa 1977, Poznań 1978, Szybkość bezpieczna, Stara Galeria ZPAF 1981, Czas przeszły dokonany, Stara Galeria ZPAF 2006.
Wystawa potrwa do 6 marca 2009 roku.
Galeria Asymetria,
ul. Nowogrodzka 18a m8, Warszawa