8 marca 2009 roku w Światowy Dzień Kobiet na ulice Warszawy wyjedzie historyczny tramwaj z nietypowym ładunkiem. Jego wagony staną się na kilka godzin ruchomą galerią sztuki w której wnętrzu znajdzie się kontrowersyjna wystawa zdjęć Miss Landmine ukazująca kobiety – ofiary wojny, w sposób odmienny od znanych nam strasznych i przygnębiających obrazów konfliktów zbrojnych, zniszczeń i ofiar.
To pierwszy tego typu projekt kulturalny w stolicy, który oprócz walorów estetycznych zawiera dużą dawkę wiedzy o rzeczywistości kobiet żyjących w obliczu wojny. By obejrzeć wystawę oraz dowiedzieć się więcej o problemach kobiet na terenach ogarniętych wojną wystarczy wsiąść do tramwaju na jednym z wyznaczonych przystanków w centrum Warszawy w godzinach 10:00 – 17:00.
Akcję organizuje Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Ambasadą Kanady oraz Międzynarodową Kampanią na Rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych. PCK od wielu lat prowadzi kampanię mającą na celu upowszechnianie wiedzy o skutkach działania niehumanitarnych broni, takich jak miny przeciwpiechotne i broń kasetowa, głównie dla ludności cywilnej. Wystawa przedstawiająca kobiety – ofiary min przeciwpiechotnych autorstwa norweskiego artysty Mortena Traavika była pokazywana w największych ośrodkach kulturalnych Europy, a od roku przedstawiana jest w głównych miastach Polski.
Ten nietypowy wernisaż związany jest również z okrągłą rocznicą 10 lat od wejścia w życie Konwencji Ottawskiej – międzynarodowego traktatu całkowicie zakazującego min przeciwpiechotnych. Traktat ten został 11 lat temu podpisany przez Polskę, lecz do tej pory nie dokonano jego ratyfikacji. PCK wraz z innymi polskimi i międzynarodowymi organizacjami walczą o dokonanie bezzwłocznej ratyfikacji tego ważnego humanitarnie dokumentu.
Trasa przejazdu tramwaju:
Wiatraczna – Dw. Centralny – Pl. Zawiszy – Pl. Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Pl. Politechniki – Pl. Zbawiciela – Marszałkowska – Pl. Bankowy – Dw. Wileński – Ratuszowa – Jagiellońska – Rondo Starzyńskiego – Rondo Radosława – Okopowa – Pl. Zawiszy – Centrum – Wiatraczna
Więcej na temat Kampanii przeciw minom na stronie: www.stop-minom.pck.org.pl