Do 27 marca 2009 roku w Starej Drukarni w Poznaniu można oglądać wystawę fotografii Magdaleny Kwiatkiewicz LadakhBhutanLadakh. Prezentowane fotografie powstały podczas dwóch wypraw. Pierwsza z 2007 roku obejmował Ladakh i Bhutan. Rok później autorka wróciła jeszcze raz do Ladhaku by fotografować tę magiczną krainę. Mimo że fotografowała te same miejsca, spotkała tych samych ludzi kolejny raz, to emocjonalność i charakter zdjęć mocno się różni. Wystawa podzielona jest na dwie części: czarno-białą i kolorową. Wbrew pozorom, obie części nie konkurują ze sobą, wręcz doskonale się uzupełniają.
Głównym motywem jest przede wszystkim człowiek. Autorka ma niebywałą łatwość nawiązywania kontaktu, pomimo barier kulturowych, czy językowych. Owocem tego są przepiękne portrety które stanowią trzon wystawy. Nie chodzi tu jednak o klasyczne ujęcie portretu. Autorka korzysta z całej palety planów fotograficznych, począwszy od totalnego, gdzie człowiek przedstawiany jest w jego naturalnym otoczeniu. Baczne oko fotografki z dużym powodzeniem rejestruje także detale, które w poetycki sposób dopełniają tą humanistyczną część opowieśći. Magda Kwiatkiewicz nie próbuje widzowi opowiedzieć czy przedstawić tych miejsc w stylu programu dokumentalnego, jej zdjęcia to bardziej impresje fotograficzne, próba zapisu emocji, zapachów, klimatu czy aury miejsc i bohaterów. Jest to na pewno subiektywne i indywidualne obrazowanie, jednakże przedstawione językiem niebywale uniwersalnym i poetyckim.
Maria Magdalena Kwiatkiewicz jest inicjatorką powstania Galerii YES, jedynej niekomercyjnej prywatnej galerii promującej sztukę złotniczą i dokonania polskich projektantów. Współzałożycielka i współwłaścicielka firmy YES Biżuteria. Zaangażowana w promocję sztuki, wzornictwa oraz biżuterii artystycznej, której wyjątkową w Polsce kolekcję tworzy od wielu lat. Podróże oraz fotografia, rozumiana jako sposób przeżywania i interpretacji świata, to jej kolejne pasje. Zaowocowały one prezentowanymi już wielokrotnie cyklami zdjęć z min.: Tybet, Kuba, Chiny, Tajlandia… Ich Autorka operuje światłem, kadrem, kolorem, kompozycją, by poprzez portrety, pejzaże i fotografię reportażową oddać to, co uważa za najważniejsze: emocje i tajemnicę. Emocje i tajemnice, pojawiające się w chwili spotkania nowych miejsc i nowych ludzi..
Ladakh, którego nazwa pochodzi od pasma górskiego Himalajów Wysokich jest prowincją należącą do Indii. Z racji odmiennego niż w przypadku Bhutanu położenia względem pasm górskich, jego przyroda jest uboższa. Ale za to dzięki słonecznej pogodzie i wspaniałej widoczności, kraina ta jest bogata w piękne pejzaże i imponujące panoramy ze szczytami Himalajów w tle. Bardzo mała ilość
opadów stworzyła księżycową pustynię. Dominujące kolory to żółcie, beże, odcienie złota, brązu.
Tym co najbardziej uderza w Bhutanie i Ladakhu, jest możliwość obcowania z życiem, które płynie w takim samym rytmie jak przed wiekami. Tu czuje się, że pojęcie sacrum nie odeszło jeszcze w przeszłość, a wiara ludzi w istnienie porządku świata jest niezmienna i niezachwiana. Może dlatego, nie przypadkiem, w badaniach próbujących zmierzyć natężenie szczęścia w poszczególnych regionach i państwach świata, mieszkańcy tych krain zajmują tak wysokie miejsce: w Butanie aż 90% spośród nich deklaruję się jako osoby szczęśliwe…
Kurator wystawy – Łukasz Walaszczyk
Wernisaż wystawy 21 marca 2009, godz.19 Stara Drukarnia ul. Zwierzyniecka 3, Poznań (Wystawa potrwa do 27 marca)