26 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w Księgarni Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku odbędzie się pierwsza odsłona projektu Rozmowy na uboczu. Projekt zakłada cykl spotkań i debat z autorami publikacji z zakresu literatury pięknej, historii sztuki, teorii kulturowej, socjologii i krytyki artystycznej. Spotkania dotyczą zagadnień znajdujących się na marginesie dyskursu publicznego a zarazem stanowiących o jego istocie, poprzez odnawianie polaryzacji postaw i redefinicję wiodących perspektyw artystycznych, badawczych i krytycznych. Pierwsze spotkanie, z autorami książki Gejdar, Dominiką Buczak i Mikem Urbaniakiem, poprowadzi Przemysław Gulda.
Książka Dominiki Buczak i Mike’a Urbaniaka jest, na poziomie konstrukcyjnym, klasycznym zbiorem wywiadów z kluczem. Portrety kilkunastu homoseksualnych mężczyzn konstytuują w punkcie wyjścia swoistą galerię typów, wśród których znajdujemy gejów wychodzących z szafy, przegięte cioty, młodych aktywistów, niedoszłego księdza czy nosiciela wirusa HIV. Bohaterowie, rekonstruując moment własnej inicjacji, analizują także poszczególne etapy fundowania własnej tożsamości społeczno-kulturowej. Odwołując się do ścisłego kanonu charakterystycznych wzorców i kodów, bliskich kulturowym stereotypom, niejako równolegle, rozmówcy Buczak i Urbaniaka odwzorowują współczesne modele, eksponujące przestrzenie dotąd społecznie niewidzialne.
Gejdar operuje w polu podobnym do publikacji takich jak Butt Magazine – czasopismo gromadzące rozmowy z różnorodnymi przedstawicielami środowiska gejowskiego. Gejdar to na tym tle przykład być może dużo bardziej zachowawczy, ale jego ogromnym atutem pozostaje fakt, iż akcentuje specyfikę arcypolskiej heteronormatywności wraz z jej rozmaitymi konsekwencjami. Bohaterowie książki dekonstruują dominujący w społecznej świadomości wzorzec heteromatrixu, tożsamy na wielu płaszczyznach z perspektywą katolickiej większości społeczeństwa. Gejdar zarysowuje model osobliwej konfrontacji postaw: jedynie właściwej, normatywnej oraz niewidzialnego głosu, który konstytuuje autonomiczną niszę, istniejącą poza porządkiem heteronormy.
Gejdar nosi w sobie, jednocześnie, paradokumentalny autentyzm i niezaprzeczalną literackość. Oscyluje na granicy kabaretowej demaskacji i głębokiego tragizmu. Niejako przezroczysta, dziennikarska perspektywa została tutaj wzmocniona i przedefiniowana za pośrednictwem immanentnego żywiołu teatralności. Na tym poziomie Gejdar porównać by można do Monologów waginy Eve Ensler, ponieważ obie książki eksponują w oparciu o relacje – odpowiednio – męskich i żeńskich bohaterów zwyczajowo stygmatyzowane i redukowane przez język i normy społeczno-kulturowe, obszary pożądania, tożsamości i tzw. moralności ponowoczesnej.
Dominika Buczak (1975) – dziennikarka, miłośniczka Nowego Jorku, niekończących się rozmów i odważnych kobiet. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2000 do 2006 roku pracowała w Radiu Kraków. Publikowała w Midraszu, Słowie Żydowskim, Autoportrecie, Zwierciadle. Współpracuje z Wysokimi Obcasami. Ze Śląska uciekła do Krakowa, z Krakowa – do Warszawy.
Mike Urbaniak (1981) – dziennikarz i animator kultury. Pomysłodawca i współinicjator wydarzeń kulturalnych i kampanii społecznych. Był związany z wieloma organizacjami gejowskimi i żydowskimi. Mieszkanie z widokiem na Starą Synagogę zamienił na mieszkanie z widokiem na Pałac Kultury. Pracuje w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Uwielbia Tel Awiw.
Przemysław Gulda (1974) – doktor nauk prawnych, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Gdańskiego, dziennikarz Gazety Wyborczej, autor książki Siedemnaście sekund. Publikował m.in. w nowojorskim Nowym Dzienniku, Lampie, Tylko Roku i Filmie. Moderator licznych debat, w tym m.in. spotkania z redaktorami magazynu Dik Fagazine w Instytucie Sztuki Wyspa.