3 kwietnia 2009 roku o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zostanie otwarta wystawa fotografii zatytułowana Lucim żyje. Artyści, którzy zaprezentują na niej swoje dzieła to: Bownik, Marcelina Gunia, Dorota Chilińska, Andrzej Wasilewski, Bogdan Chmielewski, Witold Chmielewski, Roman Dziadkiewicz, Wojciech Gilewicz, Jarosław Kozakiewicz, Andrzej Maziec, Robert Rumas, Łukasz Skąpski, Wiesław Smużny oraz Stanisław Wasilewski.
Wystawa Lucim żyje podejmuje trzy najczęściej mitologizowane wątki: domu, przyrody i społeczeństwa w kontekście związanych z nimi utopii. Biorący udział w projekcie artyści, patrząc przez pryzmat przestrzeni, rzeczy, dokumentów, śladów, drobiazgów, stworzyli współczesny komentarz do różnie pojmowanych utopii wsi, od tych wcielonych w życie jak PGR-y czy biotechnologie, do zupełnie futurystycznych, nierealnych.
Koncepcja wystawy wyszła od obchodów 30-lecia grupy lucimskiej. Formuła projektu jest zaprzeczeniem wystawy retrospektywnej, historyzującej i muzealnej. Stąd tytuł: Lucim żyje, który, z jednej strony, ma za zadanie uzmysłowić ciągłość projektu, a z drugiej – postawić działania grupy lucimskiej w polilogu postaw wobec problemu wsi, wciąż żywego, a często pomijanego. Grupa chce przywrócić fenomen wsi do dyskursu sztuki i ponownie poddać go krytycznej refleksji.
Grupa Działania została zawiązana w 1978 roku. W jej skład wchodzili: Bogdan Chmielewski, Witold Chmielewski, Andrzej Maziec, Wiesław Smużny i Stanisław Wasilewski. Pierwszym wspólnym działaniem była Akcja Podróż przeprowadzona w wagonie kolejowym i na dworcach kolejowych na trasie Bydgoszcz – Kraków – Cieszyn – Bydgoszcz. W latach 1977- 1978 została zorganizowana Akcja Lucim, kontynuowana później jako Działania w Lucimiu (1979 – 1993). W 1981 roku z Grupy Działania odeszli Andrzej Maziec i Stanisław Wasilewski. Pozostała trójka twórców, Bogdan Chmielewski, Witold Chmielewski i Wiesław Smużny, utworzyła Grupę 111 (działającą oficjalnie od 1989), skupiając się przede wszystkim na aktywności artystycznej i społecznej w Lucimiu. Grupa 111 działała do 1993 r.
Począwszy od lat osiemdziesiątych artyści konsekwentnie dążą do realizacji wypracowanego przez siebie programu Sztuki Społecznej (1980). Wypracowany model działań został zmodyfikowany i uzupełniony przez nowe idee (nowa sztuka ludowa, trzecia droga, podsacrum). W drugiej połowie lat osiemdziesiątych nastąpiła znaczna intensyfikacja aktywności społeczno-artystycznej poprzez spotkania związane z rytmem przyrody, świętami kościelnymi i patriotycznymi. Powstał lucimski rok obrzędowy ze stałymi i ruchomymi spotkaniami-świętami. Od połowy lat dziewięćdziesiątych aktywność działalności grupowej ogranicza się na rzecz indywidualnych wystąpień poszczególnych członków Grupy 111.
Wystawę można oglądać do 31 maja 2009 roku. Jej kuratorem jest Monika Weychert-Waluszko, a za aranżację odpowiada Robert Rumas.
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń, Wały Gen. Sikorskiego 13