7 maja 2009 roku o godzinie 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się koncert z okazji odsłonięcia pomnika upamiętniającego Kinder Transporty. Wystąpi sekstet w składzie: Kris Wanders, Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Clayton Thomas, Peter Jacquemyn i Mark Sanders.
Mikołaj Trzaska jest kompozytorem, saksofonistą oraz klarnecistą basowym. Urodził się w 1966 r. w Gdańsku. Rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, porzucił uczelnię i całkowicie poświęcił się muzyce. Jest współzałożycielem grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej, a także liderem Łoskotu. Współpracował m.in. z Lesterem Bowiem, Peterem Broetzmannem, Jochnem Tchicaiem, Tomaszem Stańką, Noelem Akchoté oraz Joe Giardullo. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt.
Współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim – Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Obecnie głównie koncertuje i nagrywa za granicą, tworząc międzynarodowe projekty, szczególnie z muzykami z Niemiec i Skandynawii. W 2004 roku powołał do życie trio z duńskimi muzykami Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem. W kwietniu, w Kopenhadze odbędzie się premiera ich wspólnej płyty Volumen, wydanej przez duńskie niezależne wydawnictwo Ninth World Music.
Kris Wanders (Belgia) gra na saksofonie tenorowym. Był jednym z twórców europejskiego free jazzu we wczesnych latach 60. Współpracował z takimi artystami, jak: Charles Gurdak, Willem Breuker, Peter Brötzmann, Claude Deron, Alexander von Schlippenbach (Germany Globe Unity Orchestra w 1966/1967), Fred van Hove, Kees Hazevoet, Johannes Bauer, Dave Liebman i wieloma innymi. Skomponowł muzykę do kilku sztuk teatralnych i filmów dla holenderskiego radia i telewizji. W późnych latach 70. przeniósł się do Australii, gdzie obecnie mieszka i tworzy na lokalnej scenie muzyki improwizowanej.
Raphael Rogiński urodził się we Frankfurcie nad Menem. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem w jego twórczości. Jest kompozytorem i wykonawcą. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Współpracował z Noelem Akchote, Fredericem Blondy, Joe Giardullo, Axelem Dornerem, Thomasem Lehnem, Andrew Sharpleyem, Johnem Edwardsem, Johnem Tilburym, Brigit Ulher, Yalem Stromem.
Clayton Thomas to australijski kontrabasista, od lat mieszkający w Berlinie. Jego pierwszymi nauczycielami gry na instrumencie byli Wilber Morris I Peter Kowald. Jest bardzo aktywny na scenie, do najciekawszych projektów z jego udziałem w ostatnim okresie zaliczyć trzeba: Trio AUS z Johannesem Bauerem i Tonym Buckiem, kwartet c.o.d.e. z Kenem Vandermarkiem, Maxem Naglem i Wolfgangiem Reisingerem, czy wreszcie najnowszy zespół z Michaelem Zerangiem i Mikołajem Trzaską.
Peter Jacquemyn (Belgia) gra na kontrabasie. Porusza się równie swobodnie w obszarach sztuk wizualnych i muzyki. Jako rzeźbiarz energicznie modeluje pień drzewa siekierą i piłą łańcuchową. Jego koncerty są równie spektakularne: z nieokiełznaną energią i miłością zmaga się ze swoim kontrabasem. To bitwa, w której wszystkie środki są dozwolone: smyczki (1, 2 lub 3), zgniecione puszki po napojach, plastikowe worki, zmięty papier, tłumiki, rogi, przestrojone struny… To wszystko pozwala umieścić Petera pośród najbardziej interesujących belgijskich improwizatorów o uznanej światowej sławie. Grał z takimi artystami, jak: Fred Van Hove, Ivo Vanderborght, Jacques Palinckx, Peter Kowald, Conrad Bauer, Johannes Bauer, Wolfgang Fuchs, Michael Moore, Ernst Reysegger i in.
Mark Sanders (Anglia) jest najbardziej aktywnym i cenionym perkusistą brytyjskiej sceny jazzowej. Od połowy lat 90. występuje i nagrywa z takimi muzykami, jak: Steve Beresford, Georg Graewe, Paul Rogers, Bill Laswell, Dudu Pukwana, Evan Parker czy London Improvisers Orchestra. W ciągu dziesięciu lat wziął udział w nagraniu ponad 50 płyt.
7 maja 2009 roku o godzinie 19.00
Ratusz Staromiejski, Gdańsk