21 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Vladimira Birgusa. Od ponad 30 lat artysta tworzy cykl dokumentalny pod tytułem Coś niewypowiedzianego. W wielu recenzjach twórczość Vladimira Birgusa często określana jest mianem subiektywnego dokumentu, co podkreśla osobiste, wyobcowane podejście fotografa.
Coś niewypowiedzianego powstaje od 1973 roku i corocznie wzbogacane jest o nowe prace. Nie jest to tylko rejestracja scen z życia codziennego, jak mogłoby się wydawać. Nazwa cyklu trafnie oddaje specyficzne spojrzenie na świat autora, doskonale broniącego się przed prostym dokumentowaniem społecznych sytuacji i politycznych wydarzeń, czy komentowaniem uchwyconych zdarzeń, tak powszechnych we współczesnej twórczości fotograficznej.
Na pierwszy rzut oka fotografie Vladimíra Birgusa opowiadają o zdarzeniach rozgrywających się w najdziwniejszych miejscach naszej planety, ale przy głębszym przyjrzeniu się dostrzegamy, że mówią one przede wszystkim o współczesnym, zglobalizowanym społeczeństwie, żyjącym w nieustającym pośpiechu, o samotności w tłumie, o kontraście pomiędzy snem a rzeczywistością, o tym, co nie zostało wypowiedziane, ale z trudem dostrzeżone. O naszej wewnętrznej kondycji. Vaclav Podestat
Vladimir Birgus jest fotografem, krytykiem i kuratorem fotografii oraz wykładowcą i dyrektorem Instytutu Fotografii Twórczej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Był jednym z pierwszych fotografów czeskich, który na początku lat 80. wprowadził kolor w dokumencie fotograficznym. Stosując Bressonowską strategię decydującego momentu fotograf komentuje współczesną rzeczywistość kładąc nacisk na samotność w wielkim mieście i poczucie alienacji we współczesnym świecie.
Wystawa prezentowana jest w ramach V Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Będzie czynna do 6 czerwca.
Galeria Stara ZPAF
Warszawa, Plac Zamkowy 8