Do 30 maja 2009 roku w Łodzi i Warszawie potrwa Fotofestiwal. Program Główny realizowany jest w ramach unijnego projektu Backlight. Jest to wspólna inicjatywa kuratorów z Austrii, Włoch, Finlandii i Polski, dzięki której powstał cykl wystaw Atak Łaskotek (Tickle Attack), prezentowanych w całej Europie od września 2008 do maja 2009 roku.
Wystawa ma być próbą obnażenia wszystkiego, co jest wyłącznie na serio – pisze Krzysztof Candrowicz, dyrektor artystyczny Fotofestiwalu i jeden z kuratorów wystawy. Aby zauważyć pewne zjawiska, czasami musimy założyć różowe okulary i spojrzeć na świat z większym poczuciem humoru. Żyjemy w czasach, w których absurd, karykatura, ironia stanowią odrębny, autoteliczny kod. Bez zrozumienia tego, co kryje się pomiędzy wierszami, wszystko wydaje się być jednowymiarowe i dosłowne. Bez zdolności rozszyfrowania ukrytych treści, dostrzeżenia absurdu i humoru, możemy niewłaściwie odczytać intencje, jakie się kryją za słowami i obrazami.
Na wystawie znajdą się zdjęcia zabawne, wieloznaczne, obrazy z podtekstem, wywołujące nie tylko uśmiech, ale przede wszystkim zmuszające do zastanowienia się. Wystawy z Programu Głównego prezentowane będą w Łodzi (Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3) i Warszawie (Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14).
Indywidualne wystawy wyselekcjonowane spośród projektów zgłaszanych przez fotografów i kuratorów. W tym roku, spośród rekordowej liczby 600 zgłoszeń, jury kuratorskie wybrało 12 wystaw. W maju najciekawsza
z nich nagrodzona zostanie tytułem Grand Prix Fotofestiwal 2009. Wystawy mają przede wszystkim prezentować różnorodność zjawisk fotograficznych i nowe tendencje w fotografii, nie są ograniczone tematycznie. Ta konkursowa formuła co roku pozwala na dotarcie do ciekawych i nowych projektów fotograficznych i artystów do tej pory w Polsce niepokazywanych.
1. Andrej Balco, Domésticas, Słowacja
2. Carlo Gianferro, Cygańskie wnętrza, Włochy
3. Christien Jaspars, Do, Holandia
4. Christoph Burtscher, Mój ojciec jest szefem – dziecięcy fotopamiętnik (1973-1983), Niemcy
5. Edgar Martins, Teoretyk z przypadku, Wielka Brytania
6. Elis Hoffman, Dziś wieczór, Szwecja
7. Kay Westhues, Czternaście miejsc, gdzie można zjeść na mieście, USA
8. Marja Pirilä, Mówiący dom, Finlandia
9. Paweł Olearka, RELAX, Polska
10. Peter Puklus, Intymność – brak tytułu, Węgry
11. Susana Raab, Zupełnie obcy, USA
12. Symon Kliman, Piękni ludzie, Słowacja
Jedna z najbardziej charakterystycznych wystaw Fotofestiwalu, podczas której swoje prace wystawiają studenci polskich i zagranicznych szkół. Do udziału w Fabryce Fotografii zapraszane są szkoły i wydziały fotograficzne oraz profesorowie, których zadaniem jest wytypować najzdolniejszych studentów. Fabryka przede wszystkim daje szansę zadebiutowania młodym artystom, często jest przełomowym doświadczeniem w ich działaniach zawodowych i artystycznych. Jest także świetną promocją szkoły oraz pozwala na konfrontacje i porównanie osiągnięć różnych szkół.