2 czerwca 2009 roku w kluboksięgarni Lokator, na krakowskim Kazimierzu o godzinie 19.00 odbędzie się kolejne spotkanie Poczytalni – saloonu literackiego Splotu. Spotkanie zatytułowane będzie Mój pierwszy raz – Debiutanci na żywca. W krakowskim Lokatorze, popularnym pubie na Kazimierzu, przemówią publicznie dobrze zapowiadający się debiutanci w prozie: Natalia Bielawska (autorka powieści American Dream. Niedopowieść), Paweł Góral (Kopalnia piasku) oraz Adam Przegaliński (Jutro wyjeżdżam do Laponii).
Ostatni w tym sezonie saloonu Splotu stanie się okazją, by spotkać Autorów zaczynających swoją przygodę literacką oraz porozmawiać o ich pierwszych książkach. Debiutantka i debiutanci w prozie przedstawią drogę, którą doszli do opublikowania swoich książek, opowiedzą o ich specyfice i łączliwości tematów Piszącej Trójcy – co widać w ich zazębiających się fabułach – oraz zawalczą o swoje miejsce na literackiej scenie z prowadzącym – medialnym zoilem a nawet czułym barbarzyńcą Tomaszem Charnasem.W księgarni klubokawiarni Lokator będzie można zakupić książki zaproszonej autorki i autorów w promocyjnych cenach.
Natalia Bielawska jest absolwentką polonistyki UJ. Na umyśle jest kobietą skażoną lekturami, piszącą nie tylko dla pięknych dwudziestolatek. Autorka bloga Nocnik, czyli dziennik pisany nocą. Wcieliwszy się w rolę prozatorki, wystąpiła z autobiografizującą powieścią w odcinkach-opowiadaniach z obrazkami: American Dream. Niedopowieść (2009). Literacka zabawa zawiera pierwszoosobową narrację Natki, relacjonującej swe przygody, doznania i indywidualne przypadki w wielkim amerykańskim mieście. Tkanina do lektury została skrojona z doświadczeń własnych, z mnóstwem wszywek intertekstualnych, (krypto) cytatów i parafraz.
Paweł Góral jest polonistą z wykształcenia, żądnym wrażeń emigrantem z wyboru, autorem prozy swoich czasów. Zadebiutował Kopalnią piasku (2009) – dystopijną powieścią o dojrzewaniu i skalaniu tak młodego umysłu, jak i ciała. Górala nie interesuje prosty biografizm, sformatowane portrety psychologiczne ani jednoznaczna interpretacja działań ludzi bądź przejawów otaczającej rzeczywistości (czy to komunistycznej, czy to kapitalistycznej). Dlatego Kopalnia piasku przybrała formę wariacji fabularnych wysnutych z doświadczeń osobistych lub bliskich znajomych autora, nawiązującej jednak do specyfiki polskiej prozy przygodnej, emigracyjnej i rozliczeniowej. Konceptualnie zbliża się do współczesnego silva rerum, kawałków prozy z życiorysów obcych i tożsamych z rówieśnikami autora.
Adam Przegaliński podróże literackie zaczynał od opowiadań, inicjacji z książką autorską doznał w poezji. Kilka lat mieszkał w Ameryce Południowej. Jako dziennikarz serwisowy, wywiadowca, tłumacz i publicysta kulturalny uwidocznił się w Wirtualnej Polsce. Mieszka w Otwocku. Jest obserwatorem peryferii, twarzy przechodniów, nocnych zjazdów i pociągów pospiesznych jadących do Mrozów. To autor powieści o trzydziestolatkach na rozdrożu życia i literatury: Jutro wyjeżdżam do Laponii (2008). Są to przygody i przeprawy Ani i Staśka, poszukiwania ich przyjaciela Małego, problemy przedziwnych postaci pojawiających się na ich drodze do nieokreślonego szczęścia (artyści wszelkiej maści, prostytutka), wyliczane narratorsko donosy na rzeczywistość koncentrują się wokół dylematów młodych ludzi z przedmieścia, ale też pojawiają się pytania o granice zadawanej sobie fikcjonalności, o rolę kłamstwa i gry w sztuce, o sens przeszłości jako budulca teraz. Bohaterowie polskiej Laponii na własne życzenie zostają zawieszeni: między minionym wiekiem młodzieńczym a niejasną przyszłością – bo nie wiadomo, czy jest w co i w kogo, także siebie, wierzyć.
Dyskusje, pokazy multimedialne i panele tematyczne szykowane przez Splotowców odbywają się co miesiąc w krakowskiej kluboksięgarni Lokator. Inicjatywa ma pomóc w promocji, m.in. wśród tutejszych studentów i młodych ludzi kultury, nowej polskiej literatury. Redaktorzy i autorzy Splotu oraz ich przyjaciele wspólnymi siłami szykować będą przy tej okazji materiały do pisma. Saloonowe wieczory Splotu połączone z prezentacjami (literackimi, dziennikarskimi, filmowymi, muzycznymi, zdjęciowymi) i koncertami odbywają się co miesiąc, zwykle w pierwszy wtorek miesiąca. Głównym pytającym i zabawiającym lub doprowadzającym otoczenie do porządku jest Tomasz Charnas – wieloletni redaktor wydawnictwa Korporacja Ha!art i pisma Ha!art, współautor słownika młodej polskiej kultury Tekstylia bis, ostatnio recenzent literacki w Radiu Kraków.
2 czerwca 2009 roku o godzinie 19.00
Kluboksięgarnia Lokator
Kraków