16 października 2009 roku w Bielsku-Białej rozpocznie się FotoArtFestiwal. Większość prezentowanych wystaw prezentowana będzie w Polsce po raz pierwszy, a pokazywana będzie tylko w Bielsku-Białej. Będzie można zobaczyć fotografię współczesną i dawną (oryginały ze zbiorów muzealnych), barwną i czarno-białą, w szerokim spektrum tematycznym – portret, pejzaż, dokument, reportaż, eksperyment. Atrakcją festiwalu jest dwudniowy Maraton Autorski, będący niepowtarzalną okazją do spotkań z wieloma legendarnymi fotografami świata i do dyskusji nie tylko na temat fotografii.
Kalendarium
– Ceremonia otwarcia festiwalu – 16 X 2009, Teatr Polski, 19.00.
– Maraton autorski – 17 – 18 X 2009, 10.00.
– Wystawy i imprezy towarzyszące – 16 – 31 X, 10.00. – 19.00.
Artyści
1. Manuel Álvarez Bravo (Meksyk / Mexico). Nieżyjący już pionier i ikona meksykańskiej fotografii artystycznej. Jedna z najwybitniejszych postaci fotografii XX wieku. Wystawa jest przeglądem słynnych, publikowanych w wielu opracowaniach historycznych, czarno-białych, tradycyjnych prac artysty, wykonanych w Meksyku w latach 30-tych i 40-ych.
2. Giacomo Costa (Włochy / Italy). Przedstawiciel młodego pokolenia fotografii włoskiej. Od kilkunastu lat zajmuje się kreacją komputerową. Wystawa, składająca się z barwnych komputerowych przetworzeń, jest poruszającą wypowiedzią autora na temat współczesnej cywilizacji symbolizującego ją miasta, jako tworu nieludzkiego.
3. Tamás Dezsö (Węgry / Hungary). Przedstawiciel młodego pokolenia fotografii węgierskiej. Pracuje nad długoterminowymi projektami, dokumentując życie w Europie Wschodniej i codzienne życie Rumunów. Wielokrotny lautreat konkursów fotograficznych, m.in.: World Press Photo, Pictures of the Year International, NPPA‘s Best Of Photojournalism, Photo District News.
4. Bill Doyle (Irlandia / Ireland). Artysta urodził się w roku 1926. Zwany też Cartierem Bressonem Irlandii lub irlandzkim skarbem. Całe swe życie poświęcił dokumentowaniu życia i pejzażu rodzinnych stron.
5. Joakim Eskildsen (Dania / Denmark). Przez część życia mieszkał w Finlandii, fotografując wspólnie ze słynnym Penttim Sammallahtim. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, organizowanych na całym świecie. Zdjęcia do wystawy wykonane zostały w siedmiu krajach świata, gdzie żyją współcześni Cyganie: w Rosji, Rumunii, na Węgrzech, w Indiach, Finlandii, Francji i Grecji.
6. Helmut Grill (Austria). Przedstawiciel młodej fotografii austriackiej. Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawa to komputerowe montaże barwne, będące wypowiedzią artysty na temat samotności i wykluczenia. Fotografie sprawiają wrażenie marzeń sennych – kiczowatych wizualnie, a koszmarnych w przesłaniu.
7. Mariusz Hermanowicz (Polska / Poland). Uznany członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Urodził się w Olsztynie, od roku 1982 mieszkał na stałe we Francji, gdzie pracował jako fotograf dla Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jedną z głównych cech jego twórczości było łączenie zdjęć z komentarzem słownym.
8. Rober van der Hilst (Holandia / Holland). Podróżuje i pracuje w całej Europie, Afryce Północnej, Ameryce i na środkowym Wschodzie. Otrzymał grant holenderskiego Ministra Kultury na fotografowanie na Kubie, gdzie przez rok żył i fotografował. Fotografuje też w Chinach i w Japonii. Od chińskiego rządu otrzymał nagrodę Artist in Residence, która sfinansowała jego sześciomiesięczny pobyt w Chinach.
9. Gert Jochems (Belgia / Belgium). Z wykształcenia socjolog. Autor licznych publikacji i wystaw. Wielokrotnie nagradzany. Członek słynnej agencji Vu.
10. Jatin Kampani (Indie / India). Propagator fotografii artystycznej w Indiach. Jest pierwszym fotografem z Indii, którego praca zastała kiedykolwiek wybrana na okładkę Lurzer’s Archive, magazynu publikującego wybitne prace z dziedziny fotografii reklamowej z całego świata. Laureat licznych prestiżowych nagród w dziedzinie fotografii reklamowej.
11. Morten Krogvold (Norwegia). Fotograf uznany w świecie za swe osiągnięcia w dziedzinie fotografii artystycznej oraz za wkład w rozwój i promocję fotografii i kultury norweskiej. Wydał wiele książek autorskich. Dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu fotografii Nordic Light.
12. Markéta Luskačová (Czechy / Czech Rep.). Znakomita fotografka (mieszkająca również w Wielkiej Brytanii), o wysokiej pozycji w światowej fotografii. Znana w świecie z czarno-białych zdjęć dokumentujących społeczne życie ulicy. W latach 1976-80 była fotografem słynnej agencji Magnum w Paryżu. Autorka filmów dokumentalnych dla brytyjskiej telewizji. Wykładowca fotografii.
13. Maleonn (Chiny / Chiny). Uznany przedstawiciel młodej, eksperymentalnej fotografii chińskiej. Z wykształcenia grafik. Dyrektor artystyczny i generalny wielu filmów reklamowych. Twórca tzw. niezależnej Kreacji Sztuki (jak sam to określa). Autor licznych wystaw indywidualnych.
14. Javier Silva Meinel (Peru). Żyjąca legenda fotografii światowej. Jego prace pokazywane były w galeriach i muzeach na całym świecie. Artystę interesuje portret oraz dokumentowanie rytuałów, zwyczajów i świąt religijnych mieszkańców And i Amazonii. Członek Fundacji Guggenheima. Jego prace są w kolekcjach m.in.: Brooklyn Museum, USA; Museum of Fine Art, Houston, USA; Museum of Photographic Art, San Diego, USA.
15. Yasumasa Morimura (Japonia). Znany kontrowersyjny fotografik japoński o uznanej pozycji w świecie. Autor kilkuset wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i galeryjnych w Japonii i w Europie.
16. Stefan Moses (Niemcy / Germany). Słynny fotograf niemiecki, żydowskiego pochodzenia. Urodził się w przedwojennej Legnicy. Bezspornie należy do najznakomitszych współczesnych fotografików. Odbył liczne podróże do Nowego Jorku, po Europie, Ameryce Południowej, Izraelu i Azji. Współpracuje z takimi redakcjami jak: Stern, Die Zeit, Der Spiegel oraz ze słynną agencją Magnum.
17. Joel Santos (Portugalia / Portugal). Młody, ale uznany w Portugalii pejzażysta. Wygrał kilka krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych, w tym otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Natura w konkursie Prémio de Fotojornalismo Visão/BES de 2005 (portugalski odpowiednik World Press Photo).
18. Egons Spuris (Łotwa / Latvia). Nieżyjący już klasyk i sława fotografii łotewskiej. Mentor wielu znanych współczesnych fotografów, takich jak np.: Inta Ruka, Andrejs Grants, Gvido Kajons, Martins Zelmenis, Valts Kleins. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in.: Latvian National Museum of Art w Rydze; Bibliotheque Nationale w Paryżu; George Eastman House w USA.
19. Christer Strömholm (Szwecja / Sweden). Nieżyjący już, uznany fotografik szwedzki. Uważany za osobę, która wprowadziła fotografię szwedzką do salonów sztuki. Członek grupy subjective photography, prowadzonej przez Otto Steinerta. Autor kilkuset wystaw indywidualnych i zbiorowych. Członek słynnej agencji Vu. Dyrektor i założyciel słynnej szkoły fotograficznej w Sztokholmie.
20. Hulleah J. Tsinhnahjinnie (USA). Indianka z rodziny Niedźwiedzi i Szopów plemienia Seminoli i Muscogee. Jest dyrektorem Gorman Museum oraz profesorem departamentu Native American Studies na uniwersytecie kalifornijskim w Davis. Otrzymała szereg prestiżowych nagród i wyróżnień.
21. Charlie Waite (Wielka Brytania / Great Britain). Artysta o ustabilizowanej pozycji czołowego fotografa pejzażowego w świecie. Wykładowca fotografii. Autor licznych wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych na całym świecie. Dla telewizji wykonał serię filmów na temat fotografii pejzażowej.