W dniach od 15 do 19 czerwca 2009 roku w Lublinie potrwa Festiwal Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi – Teatr w cyrku – cyrk w teatrze. Tegoroczna edycja FTEŚ Sąsiedzi przenosi swoje zainteresowania w stronę teatru w cyrku i cyrku w teatrze. Ten nowy typ sztuki teatralnej odważnie sięga po inspiracje, rozwiązania i możliwości, jakie daje ogólnie pojęta sztuka cyrkowa nie rezygnując jednocześnie z artystycznych i teatralnych ambicji.
Inspiracje cyrkowe, obecne niegdyś w teatrze jarmarcznym, bulwarowym tu dają nową jakość i pozwalają na grę konwencjami, kiczem oraz nowymi możliwościami, jakie daje namiot cyrkowy, który ma być głównym miejscem prezentacji spektakli. Cyrk w centrum miasta przyciąga do wydarzeń festiwalowych szeroka publiczność, nawet tę nieteatralną, gdyż formuła namiotu cyrkowego nie stwarza barier, a umieszczenie go na centralnym placu miasta nie pozwala go nie zauważyć.
poniedziałek 15 czerwca
18.00- Teatr Krepsko, Czechy, The Mad Cup of Tea – namiot na Placu Litewskim (55 min)
Grupa znana jest z bardzo nowatorskich i zaskakujących niekonwencjonalnymi rozwiązaniami improwizowanych etiud aktorskich, a także z posługiwania się żartem, absurdem i czarnym humorem jako elementami działań scenicznych. Ich spektakle to rodzaj przewrotnej gry z widzem, a jednocześnie niezwykłe, poetyckie obrazy, układające się w ciąg abstrakcyjnych znaczeń. Tym razem Krepsko wita nas na niezwykłym herbacianym party, gdzie nic nie jest tak, jak zawsze, a znajome pojęcia przestrzeni i bezpieczeństwa przestają obowiązywać.
wtorek 16 czerwca
18.00- Teatr Decalage, Czechy, Obssesion – namiot na Placu Litewskim (60 min)
Obsession to próba uchwycenia intensywnych relacji łączących kobietę i mężczyznę, emocji, namiętności i pożądania. To studium potrzeby kontroli, potrzeby posiadania drugiego człowieka, samotności i bycia razem opowiedziane niezwykłymi środkami z pogranicza teatru, teatru tańca, akrobatyki i cyrku. Artyści chcą opowiedzieć o tym, jak niemożliwe do zrozumienia są ludzkie reakcje, jak irracjonalne bywają emocje. Tu nie ma prostych odpowiedzi, tu są tylko trudne pytania i inspiracja do spojrzenia na świat uczuć i namiętności w sposób głęboki i odkrywczy.
środa 17 czerwca
20.00 – Kejos The-at-er, Wrocław Alicja w krainie... – namiot na Placu Litewskim (45min)
Cyrk kojarzony jest zazwyczaj z kolorowym klaunem wpadającym nosem w tort. Przez ostatnie lata wszędzie na świecie cyrk rozwijał się i ewoluował – wysubtelniał i zmienił swoją formę. Dostosował się do wymogów XXI zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznym. Artyści występujący w programie Alicja w krainie… reprezentują młode pokolenie cyrkowców i aktorów teatru ruchu prezentujących nową formułę cyrku. Starają się w swojej pracy łączyć cyrk z teatrem i nowoczesnymi technikami elektroniczno – wizualnymi.
Spektakl czerpie inspiracje z przygód Alicji w Krainie Czarów. Podróż Alicji jest jednak mroczna i tajemnicza, momentami nawet nieprzyjemna. Alicja spotyka poszczególne postaci ze swego snu: od kota – żonglera, przez śpiewającą królową, królika i kapelusznika. Pokaz nie jest jednak odzwierciedleniem dobrze znanej fabuły, ale raczej stworzeniem specyficznego klimatu, niesamowitości i mrocznych dziwów.
czwartek 18 czerwca
20.00 – Teatr Korez, Katowice Ballady kochanków i morderców – namiotna Placu Litewskim (70 min)
Na Ballady kochanków i morderców złożyło się kilkanaście utworów Nicka Cave’a. Teatr Korez jako pierwszy miał odwagę zaprezentować je nie przez pryzmat tragizmu, zabarwiając krwawe opowieści dawką czarnego humoru. Każda z pieśni to osobny obrazek, brak tu słowa wiążącego, brak także akcji, jest za to klucz emocjonalny, którym twórcy otwierają pokłady naszej wrażliwości.
Mocna muzyka i mroczne teksty kontrastują z zaskakującą scenografią, ocierającą się czasem o kulturę kiczu, pełną ludycznych rekwizytów. Neonowe światła, wybuchające ognie, płonące księgi, a nawet mydlane bańki i papierowe łódki – wszystko to wiąże czyny morderców i kochanków z marzeniami o lepszym świecie. Mrocznie itajemniczo, makabrycznie, ale także z dużym przymrużeniem oka – słowem, zgodnie z duchem twórczości australijskiego barda.
Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Lublin