10 sierpnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Starej Galerii ZPAF w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Zbigniewa Tomaszczuka, zatytułowanej: Pamięć warstw . Wystawa potrwa do 30 sierpnia.
Przez trzy tygodnie sierpnia w Starej Galerii ZPAF w Warszawie można oglądać wystawę Zbigniewa Tomaszczuka, fotografa a także znanego historyka i teoretyka fotografii, charyzmatycznego wykładowcę i autora książek o fotografii. Jest to pierwsza całościowa prezentacja: Paralaksy czasu, projektu realizowanego przez ostatnie kilka lat, które autor dotychczas jedynie częściowo pokazywał na wcześniejszych wystawach.
Tytułowe warstwy odnoszą się do trzech warstw światłoczułych, z których składa się każda barwna fotografia, a czego zwykle obcując z kolorowymi zdjęciami zwykle nie jesteśmy świadomi. Zbigniew Tomaszczuk rozwarstwia kolor pokazując barwy poszczególnych warstw (czerwona, zielona lub niebieska) i wykorzystując je do wizualnego wydzielenia poszczególnych warstw czasu. Najnowsze, specjalnie przygotowane na wystawę w Starej Galerii prace z cyklu: Paralaksa czasu przedstawiają Krakowskie Przedmieście w Warszawie z samochodami, przechodniami i znajdującymi się tam widokami Canaletta tych samych miejsc sprzed dwustu kilkudziesięciu lat co jest dodatkową warstwą historii tego miejsca.
Od strony wizualnej fotografie te przedstawiają naturalny, niezniekształcony obraz elementów nieruchomych, natomiast elementy ruchome (ludzie, pojazdy) zarejestrowane są jako swoiste barwne fantomy i to one stanowią świadectwo upływającego czasu. Zbigniew Tomaszczuk.
Bliskie położenie Starej Galerii ZPAF i Krakowskiego Przedmieścia zachęca do spaceru i skonfrontowania rozwarstwionych kolorystycznie i czasowo fotografii Zbigniewa Tomaszczuka z osobistym postrzeganiem tych samych miejsc.
Zbigniew Tomaszczuk urodził się w 1949 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Ukończył Wyższe Studium Fotografii w Warszawie i Wydział Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu, gdzie uzyskał również doktorat w zakresie sztuki (fotografii). Zajmuje się historią, teorią i estetyką fotografii. Autor książek: Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii(1998), Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii (2002), Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej (2004). Adiunkt w Wyższej Szkole Humanistyczno -Ekonomicznej w Łodzi. Wykładowca w Akademii Fotografii w Warszawie i Warszawskiej Szkole Reklamy. Autor wielu wystaw w kraju i zagranicą. Redaktor naczelny naukowo-artystycznego pisma o fotografii CAMERA OBSCURA
10 – 30 sierpnia 2009 roku
Stara Galeria ZPAF
Warszawa