• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Konferencje

Międzynarodowe Spotkania Esperantystów w Gdańsku

  • Ewa2
  • 2009-07-30

W dniach od 2 do 5 sierpnia 2009 roku w Gdańsku odbędą się Międzynarodowe Spotkania Esperantystów organizowane przez: Oddział Wojewódzki Polskiego Związku Esperantystów. Spotkania będą się odbywać pod hasłem: Gdańsk miasto solidarności.

W roku 2009 przypada 150 rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka Esperanto. Jubileuszowy Kongres Światowego Związku Esperantystów odbędzie się w Białymstoku – miejscu jego urodzenia w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku. Tradycyjnie na Kongres przybędą esperantyści z kilkudziesięciu krajów. Przewiduje się udział około 2000 uczestników z całego świata. Dla wielu zagranicznych esperantystów będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce. Szczególnie goście, którzy przybędą z innych kontynentów, po zakończeniu Kongresu zdecydują się na zwiedzanie innych ciekawych miejsc w Polsce.

Gdańskie Międzynarodowe Targi wprowadziły do planu Jarmarku Dominikańskiego Dzień Esperanta – 2 sierpnia 2009 roku i w ten sposób Gdańsk włączy się w obchody rocznicowe. W Sopocie, 3 sierpnia 2009 roku  – odbędzie się Piknik Urodzinowy z okazji 50-lecia replantacji Dębu Jubileuszowego, na który zaprasza esperantystów prezydent Jacek Karnowski. Dąb po raz pierwszy posadzony został w sopockim lesie w 1927 roku w czasie XIX Światowego Kongresu Esperantystów w Wolnym Mieście Gdańsku. Replantacja odbyła się w 1959 roku w czasie Międzynarodowego Kongresu Młodzieżowego.

Specyfika ruchu esperanckiego wynika z jego całkowicie społecznego charakteru i zupełnego braku problemów językowych w porozumiewaniu się w relacjach międzynarodowych. Dzięki temu istnieje możliwość przekazania wiedzy na temat bogatej historii i kultury materialnej Gdańska. W 2009 roku świat będzie obchodził 20-tą rocznicę zburzenia Muru Berlińskiego i Spotkanie w Gdańsku będzie znakomitą okazją, aby przypomnieć, że to tu rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego w Europie Środkowej 10 lat wcześniej. Ramach współpracy z Fundacją Centrum Solidarności wydrukowane zostało ich wydawnictwo Gdańsk – miastem wolności, przetłumaczone, na język esperanto, które w Białymstoku otrzymają m.in. członkowie Komitetu Światowego Związku Esperantystów (UEA).

W programie Spotkań: 2 sierpnia 2009 roku: Dzień Esperanta w ramach programu Jarmarku Św. Dominika:
godz. 18.00-18.30 Scena Europejska, Targ Węglowy – lekcja esperanta, prowadzona przez Małgorzatę Ziębę-Szmaglińską
godz. 21.00-22.00 Altana Artystów, Długi Targ – Koncert w języku esperanto, Który wykonają: Mikaelo Bronstejn z Petersburga, Natalja Gerlah i Jomart Amzejez z Kazachstanu

Międzynarodowe Spotkania Esperantystów
Gdańsk
od 2 do 5 sierpnia 2009 roku

Tags
  • Gdańsk
  • Ludwik Zemenhof
  • Polski Związek Esperantystów
Poprzedni artykuł
  • Sztuki wizualne

Hugon Lasecki – wystawa retrospektywna w Gdańsku

  • Ewa2
  • 2009-07-30
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
  • Film

Ińskie lato filmowe

  • Monika2
  • 2009-07-30
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Konferencja AIR Wro Talks 4.0 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konferencje
  • Muzyka

Konferencja AIR Wro Talks 4.0

  • 2019-03-28
4 Design Days, Katowice (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura
  • Design
  • Konferencje
  • Wystawy

Już w styczniu czwarta edycja 4 Design Days w Katowicach

  • 2018-12-22
Konferencja „Miasto i Kultura” (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Konferencje
  • Sztuki wizualne

Konferencja „Miasto i Kultura”

  • 2018-10-08
Dźwigacze Kultury, fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wyświetl artykuł
  • Konferencje

Dźwigają kulturę na sam szczyt!

  • 2018-09-28
„Der Moench am Meer” (C.D. Friedrich) (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wyświetl artykuł
  • Konferencje

Romantyzm i jego interpretacje jako preludium do nowoczesności

  • 2018-09-25
Digital Cultures 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Konferencje
  • Sztuki wizualne

Digital Cultures #Hybrid Matter

  • 2018-09-18
„Miasto i kultura”, Strefa Kultury Wrocław (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura
  • Konferencje

Miasto i kultura – konferencja

  • 2018-07-20
„Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością” (źródło: materiały prasowe organizatora)
Wyświetl artykuł
  • Historia
  • Konferencje

Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością

  • 2018-06-26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.