Od 14 sierpnia do 11 września 2009 roku w Galerii Asymetria w Warszawie odbędzie się wystawa prac Krzysztofa Pijarskiego Dłubak – Źródła. Projekt powstał dzięki zaproszeniu Fundacji Archeologia Fotografii i został zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie Archiwum Centralne podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Prezentowany na wystawie projekt zrodził się z konieczności dokonania dokumentacji archiwum Zbigniewa Dłubaka sprowadzonego do Polski przez Fundację Archeologia Fotografii. Zanim tytułowe Źródła zostaną uporządkowane a więc siłą rzeczy poddane opresyjnej kategoryzacji, pokazane zostaną w stanie przedarchiwalnym. Dzięki pracy Krzysztofa Pijarskiego w atrakcyjnej formie ujawnione zostały fragmenty spuścizny po Dłubaku, której opracowaniem zajmuje się Fundacja.
Każdy, kto zetknął się z archiwami – uporządkowanymi bądź nie, państwowymi lub prywatnymi, związanymi z biurokracją lub z działalnością artystyczną – zna ich magnetyczną siłę. Kto raz dał się archiwum uwieść, zwykle nie może się od niego uwolnić. Skąd ta siła archiwum, dlaczego od dekad już samo słowo wywołuje dreszcz emocji wśród badaczy kultury, historyków i artystów? Czy wiąże się to z obietnicą prawdy o przeszłości, którą zawierają archiwa, obietnicy nigdy nie spełnianej z resztą? Czy z popędem śmierci, który rządzi nie tylko naszym życiem, ale także archiwami, jak udowadniał Jacques Derrida? Czyżby więc archiwa były dla nas tak ważne z powodu efektu przeniesienia, stwarzając pozór zachowania od zapomnienia, na wzór tego jak sami chcielibyśmy zachować nasze życie?