Od 11 września do 15 listopada 2009 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie zobaczyć będzie można wystawę Światłoczułe, powstałą z okazji 170-lecia ogłoszenia wynalazku fotografii.
Wystawionych zostanie prawie 1000 zdjęć wybranych spośród ok. 70 000 zgromadzonych w MNW. Będzie można zobaczyć oryginalne fotografie dawnych i współczesnych mistrzów obiektywu, polskich i obcych, m.in.: Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa, Walerego Rzewuskiego, Jana Bułhaka, Jerzego Benedykta Dorysa, Jerzego Kosińskiego, Wiesława Prażucha, Edwarda Hartwiga, Evy Rubinstein, Gustava Le Gray’a, Edouarda Baldusa, Jamesa Robertsona, Nadara.Muzeum Narodowe w Warszawie posiada bogaty zbiór fotografii polskiej i światowej, na który składają się historyczne kolekcje prywatne, zbiory rodzinne, archiwa instytucji, a także własne zakupy. Zasoby te są stale wzbogacane nie tylko o fotografię dawną, na przykład unikalną kolekcję Janusza Przewłockiego (1937-2007), ale także o dzieła artystów współczesnych.
Spośród blisko 70 000 fotografii przygotowano na wystawę 952 zdjęcia. Z jednej strony ilustrują one najciekawsze spuścizny, wśród których znajdują się zbiory zdjęć pisarzy Józefa Ignacego Kraszewskiego i Elizy Orzeszkowej, a także artystów Józefa Brandta i Olgi Niewskiej.
Z drugiej strony prezentują dwa wybrane zagadnienia, budzące obecnie największe zainteresowanie, a mianowicie fotograficznej reprodukcji dzieła sztuki oraz fotoreportażu.
Na wystawie będą eksponowane tylko oryginalne pozytywy i negatywy od techniki dagerotypu i ferrotypii, poprzez odbitki na papierze: kalotypie, albuminy i bromy, a także autorskie odbitki, w których artyści zastosowali własne, unikatowe metody tworzenia fotograficznych pozytywów. Prace mistrzów obiektywu z XIX, XX i XXI wieku poprowadzą publiczność przez historię fotograficznego obrazowania oraz podkreślą kulturową rolę kolekcjonerów fotografii, dzięki którym w Muzeum Narodowym w Warszawie istnieje ten bezcenny zbiór. Pozwolą także poznać drogę, jaką w zbiorach muzealnych przeszła nowa dziedzina obrazowania od pozycji dokumentalnego źródła historycznego do autonomicznego dzieła sztuki.
Wystawie będą towarzyszyć wyklady, spotkania z autorkami wystawy i fotografami, projekcje filmowe oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Komisarz wystawy: Danuta Jackiewicz
Autorki wystawy: Magdalena Bajbor, Danuta Jackiewicz (komisarz wystawy), Anna Masłowska, Małgorzata Plater-Zyberk
Wystawa przygotowana przez Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne MNW