14 października 2009 roku o godzinie 19.00 w Galerii Asymetria w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Adama Sheybala zatytułowanej Odyseja gliwicka. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Sheybala pochodzące z lat ’50 XX wieku. Ekspozycja będzie czynna do 13 listopada 2009 roku.
Sheybal, który w okresie międzywojennym był zafascynowany piktorializmem i silnie inspirował się estetyką bułhakowską, w latach ’50 przeformułował swoją estetykę. W prezentowanych w Asymetrii pracach wyraźnie widać próbę odniesienia się fotografa do nowych nurtów takich jak neorealizm czy fotografia subiektywna. Sheybal był jednym z najważniejszych przedstawicieli Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego – środowiska niezwykle twórczego i płodnego, do którego należał także Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet czy Piotr Janik.
Adam Sheybal, przedwojenny inteligent (major Wojska Polskiego, rozpoczęte studia prawnicze we Lwowie) z pasją fotograficzną, zamieszkał w 1946 roku w Gliwicach. Tutaj podjął pracę m.in. w Biurze Projektów Przemysłu Chemicznego, do którego w 1951 r. trafił również Jerzy Lewczyński. Przyjaźń tych dwóch osób wyznaczyła ścieżkę jednego z głównych nurtów tego, co nazywamy fenomenem fotograficznego środowiska gliwickiego. Miał on wówczas charakter ruchu amatorskiego, ale w 1951 zaowocował powstaniem w Gliwicach oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ci amatorzy jednak nie byli wcale nieprofesjonalni. Adam Sheybal przed wojną organizował w Warszawie wspólną wystawę fotografii z Henrykiem Wojciechowskim (1932), jego fotografie ilustrują przewodniki Mieczysława Orłowicza, a także znalazły się w Almanachu fotografii polskiej (1932).
14 października 2009 roku, godz. 19.00, Galeria Arsenał w Warszawie, ul. Nowogrodzka 18a (4 piętro)