8 października 2009 roku o godzinie 18.00 w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Nowy Kanon: Prawda przeciw prawdzie? – Obraz II wojny Światowej w literaturze i w filmie. Prowadzona będzie dyskusja na temat dwóch książek: Życie i los Wasilija Grossmana (Wydawnictwo W.A.B.) i Łaskawe Jonathana Littella (Wydawnictwo Literackie).
Od października rusza w krakowskim klubie Pod Jaszczurami cykl spotkań Nowy Kanon, realizowany wraz z oficyną W.A.B. Dyskusje ze znawcami i fascynatami – krytykami, tłumaczami, wydawcami, ludźmi kultury i mediów – będą się odbywać raz w miesiącu. Kanon literacki to kategoria, która wymaga obecnie pewnych przewartościowań. Nie ma lepszego sposobu na stawienie czoła temu problemowi, niż zainicjowanie dyskusji i zebranie serii książek, które pretendują do miana klasyki literackiej. Dzieł, które nie przestają zachwycać, uczyć i zaskakiwać. Wszystkie spotkania będą poświęcone tym książkom.
W cyklu spotkań Nowy Kanon zaprezentowane zostaną dzieła autorów powszechnie znanych, jak i pisarzy wcześniej w Polsce niewydawanych. Przypomniane zostaną teksty kultowe, głoś oddany zostanie autorom zapomnianym, ukazana zostanie literatura pozostająca do tej pory na obrzeżach literackich obiegów i kanonów lektur. Nie zabraknie wśród prezentowanych tytułów powieści totalnych, opowieści niezwykłych, prozy kobiet, klasyki kryminału, wybitnych pozycji z literatury faktu.
Celem projektu jest promowanie idei poszerzania obowiązujących kanonów klasyki literackiej, spojrzenie na nie z nowej, współczesnej perspektywy. Każde ze spotkań będzie miało inny charakter oraz scenariusz. Podczas nich będzie również ukazywany wpływ dzieł literackich na inne dyscypliny sztuki, np. film czy teatr.
Pierwsze spotkanie pt. Prawda przeciw prawdzie? – Obraz II wojny światowej w literaturze i w filmie zainicjuje dyskusję na temat głośnych książek: Życie i los Wasilija Grossmana (Wydawnictwo W.A.B.) i Łaskawe Jonathana Littella (Wydawnictwo Literackie). Spotkanie uzupełni projekcja filmu Sama Peckinpaha Żelazny krzyż (The Iron Cross, 1977 rok) – adaptacji autobiograficznej powieści Williego Heinricha Cierpliwe mięso (Das Geduldige Fleisch), ukazującej wojnę w Rosji z punktu widzenia zwiadowcy Wehrmachtu.
Gośćmi spotkania będą:
- dr Piotr Marecki (redaktor naczelny wydawnictwa Korporacja Ha!art, dyrektor Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej),
- Tomasz Charnas (redaktor i krytyk literacki, radiowiec, animator krakowskiego cyklu POCZYTALNIA).
Moderatorem dyskusji będzie dr Piotr Kletowski (znawca kina azjatyckiego, autor monografii Kino Dalekiego Wschodu i książkowego wywiadu-rzeki z Andrzejem Żuławskim, wykładowca UJ i Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej).
8 października 2009 roku, Klub Pod Jaszczurami w Krakowie, Rynek Główny 8