22 października 2009 roku o godz. 17.30 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie z Mariuszem Wideryńskim pt.: Portret fotograficzny. Spotkanie towarzyszy wystawie Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Spotkanie z Mariuszem Wideryńskim – fotografikiem, wykładowcą fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej, pomysłodawcą i kuratorem kilkudziesięciu wystaw fotografii. Od roku 2005 prezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików.
Od wielu lat zajmuję się fotografią portretową. Kiedyś była to swego rodzaju notatka fotograficzna i zapis powstający bez konkretnego planu. Z czasem okazała się świadomym działaniem, chęcią zatrzymania czasu, zapisania obserwacji, spostrzeżeń oraz uchwycenia obiektywem aparatu czegoś pozornie nieuchwytnego. Oczy, zmarszczki, układ ust oraz mimika twarzy dokładnie opisują emocje, stan ducha – a w końcu bagaż osobistych przeżyć. Każda twarz jest inna, wyjątkowa, każda na miarę życiowych doświadczeń i cech charakteru emanuje innymi informacjami. Każda tworząc niezwykły pejzaż bez wątpienia jest lustrem właściciela.
Równolegle z fascynacją portretem od zawsze wielkie znaczenie ma dla mnie fotografia krajobrazu. Pierwsze pejzaże były rejestracją miejsca, jego uroku i kolorytu. Z czasem zacząłem poszukiwać sytuacji plenerowych odpowiadających moim emocjom, stosownie wybrany motyw, czas fotografowania i światło pozwalały na wyrażenie ich za pomocą fotograficznego obrazu. Próba o pisania osobowości portretowanych postaci poprzez zastawienie portretu z pejzażem, jako dwóch spójnych formalnie i znaczeniowo elementów, stała się osobistym wyzwaniem. Mariusz Wideryński
W kolejne czwartkowe popołudnia odbędą się spotkania z uznanymi fotografikami, którzy opowiedzą o swojej twórczości i przybliżą tajniki warsztatu pracy. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom fotografie prezentowane na naszej wystawie nabiorą dla Państwa nowego wymiaru i znaczenia.
godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny)
1 października – Chris Niedenthal, Pracowity rok 1989. Fotoreporter w Polsce i na świecie
8 października – Paweł Żak, Między negatywem a autorską odbitką – o niepowtarzalności w fotografii
15 października – Georgia Krawiec, Spowolnienie. Współczesne historie o starych mediach
22 października – Mariusz Wideryński, Portret fotograficzny
29 października – Paweł Szpygiel, O fotografii panoramicznej
5 listopada – Anna Beata Bohdziewicz, Bez warsztatu
12 listopada – Stanisław Woś, Z ciemności i ze światła