4 listopada 2009 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się wernisaż wystawy Jerzego Gnatowskiego Malarstwo. Obszarem malarskiej fascynacji Jerzego Gnatowskiego jest piękno natury, które urzeka, wycisza i zniewala. Artysta jest niezwykle wyczulonym jej obserwatorem.
Bezbłędny malarski instynkt pozwala mu w najprostszym motywie odnaleźć poetycką nutę, snując nostalgiczne, malarskie opowieści. Jego nastrojowe studia krajobrazowe są owocem plenerowych eskapad. Maluję wyłącznie w plenerze, bo w pracowni obraz nie ma tej jędrności – tłumaczy artysta. Z wielką pasją utrwala nieskażony cywilizacją skrawek natury. Jego uwagę przykuwają nadmorskie i nadrzeczne pejzaże, jeziora, kwieciste łąki, rozległe pola, urokliwe zakątki kompleksu leśnego, czy też pojedyncze drzewa. Wizja przyrody pozbawiona jest sztafażu. Szczególnie chętnie portretuje nasycone aurą melancholii krajobrazy urokliwego Kazimierza i jego malowniczych okolic.
Sztukę Jerzego Gnatowskiego cechuje mistrzowskie opanowanie warsztatu. Kompozycje ujawniają wirtuozerię w operowaniu wysmakowaną, wąską gamą barwną, zachwycając kunsztowną ich harmonią. Malowane oszczędnie, bez zbędnej drobiazgowości obrazy, budowane są szybkimi, szerokimi pociągnięciami pędzla często impastowo kładzionej farby. Z niezwykłą lekkością i swobodą artysta wypowiada się też w trudnej technice akwareli, ukazując krajobraz zmieniający się pod wpływem pór roku. Syntetyczne i zarazem subtelne pejzaże akwarelowe wyczarowuje delikatnymi muśnięciami pędzla. Malarstwo Jerzego Gnatowskiego olśniewa nieprzebranymi możliwościami interpretacyjnymi pejzażu. Jest nie tylko przestrzenią światła, bogactwa kolorów i form, ale także refleksji i spokoju.
Jerzy Gnatowski urodził się w 1929 roku w Łomży. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Od 1955 r. prezentuje grafiki, rysunki, akwarele, tempery i obrazy olejne. Na swoim koncie ma ponad 80 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych.
4 listopada 2009, godzina 17.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15, Zielona Góra.