W dniach od 5 do 8 listopada 2009 roku potrwają 13. Targi Książki w Krakowie. Gigantyczna przestrzeń, 450 wystawców, ponad 330 twórców i niezliczona liczba woluminów. To wszystko czeka na czytelników w trakcie 13. Targów Książki w Krakowie.
Przez kilka dni na prawie 6 tysiącach metrów kwadratowych zagości niezwykła scena sztuki edytorskiej. Ta symultaniczność wystaw przypomina w swym charakterze książkę, której fragmenty można czytać równocześnie. Bogata oferta wydawnictw i gęsto zapełniony grafik spotkań literackich czynią z Targów prawdziwą ucztę dla koneserów. Z pewnością radość sprawią im także ulokowane w tkance miasta imprezy dodatkowe.
Co ciekawe, formuła Targów wzbogaciła się od tego roku o równoległy I Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada, który swoją atmosferą z pewnością podgrzeje temperaturę krakowskich dyskusji o literaturze i książce. Gośćmi tegorocznej edycji są pisarze z Europy, dzięki czemu czytelnicy mają możliwość spotkania się z twórcami tej rangi, co Etgar Keret. Ten izraelski mistrz krótkiej formy (m.in. zbiory opowiadań Gaza blues, Pizzeria Kamikaze – Świat Literacki) zadziwia niezwykłym wyczuciem języka, poczuciem humoru i trafnym oglądem świata. W ramach Festiwalu przewidziano projekcję jego filmu Meduzy, w reżyserii Kereta, uhonorowanego Złotą Kamerą w Cannes (2007).
Większość zaproszonych gości to pisarze polscy – powszechnie cenieni i lubiani. Nie zabraknie Wandy Chotomskiej, Jacka Dehnela, Jacka Dukaja, Małgorzaty Grocholi, ks. Mieczysława Malińskiego, i in. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się utwory Olgi Tokarczuk, a jej spotkania autorskie wyróżniają się niezwykłą frekwencją. Z pewnością ucieszy wszystkich fakt, iż Wydawnictwo Literackie zapowiada na grudzień pojawienie się nowej książki autorki Biegunów – Prowadź swój pług przez kości umarłych. Premiera już za miesiąc, a będzie ona miała miejsce na na 18. Wrocławskich Promocjach Dobrej Książki, ( 3-6 grudnia).
Targi książki to okazja do wejścia w niezwykły świat czytelnictwa. To możliwość uzupełnienia domowej biblioteczki, spotkania z ulubionym pisarzem, zdobycia dedykacji, a nawet do dotknięcia, czy powąchania książki. Takiego bezpośredniego kontaktu nie jest w stanie zastąpić żadne inne medium. Przed nami dwa takie sotkania: biesiada wydawnicza w Krakowie, a potem uczta z dobrą książką we Wrocławiu, gdzie wśród różnych atrakcji organizatorzy chcą pokazać dzieło w dziele, czyli książkę dobrze ubraną.