Do 20 grudnia 2009 roku w szczecińskiej Galerii FOTOART można oglądać wystawę zdjęć, których autorem jest Jean-Marc Caracci – francuski fotogrlądaafik, sycylijskiego pochodzenia, urodził się w 1958 r. w Tunezji. Od pierwszego roku życia mieszka w Montpellier, na południu Francji.
Wystawa Homo Urbanus Europeanus zawiera 30 zdjęć wykonanych w latach 2007-2009 w 25 stolicach europejskich i pokazuje człowieka umieszczonego w architektonicznej przestrzeni miejskiej. Jest to ważny europejski projekt fotograficzny. Projekt ma charakter dynamiczny – do projektu dołączonych będzie jeszcze materiał fotograficzny z kolejnych 22 stolic.
Jean-Marc Caracci o projekcie:
Rozpocząłem projekt Homo Urbanus Europeanus w czerwcu 2007 w Bratysławie. W początkowym okresie nie wiedziałem dokładnie jaki styl chciałbym nadać swoim zdjęciom. Wiedziałem jedynie, że chcę pracować nad Człowiekiem w przestrzeni miejskiej. Krok po kroku, stolica po stolicy, forma projektu stawała się coraz bardziej wyraźna.
Oglądając zdjęcia w tym albumie, zauważą Państwo, iż zdecydowałem się fotografować samotne postacie w środowisku miejskim. Nie oznacza to jednak, iż chciałem przedstawić samotność w mieście… a przynajmniej nie smutną stronę samotności. Według mnie fotografie te głównie wyrażają rodzaj radości z przebywania w mieście. Ci samotni ludzie, których nazywam żartobliwie urban beings czyli miejskimi istotami, wyglądają jak królowie ulicy, krocząc dumnie poprzez miasto, które zdaje się do nich należeć. Przyjemne i zarazem ciekawe było fotografowanie ludzi w ten sposób, całkowicie wyizolowanych z miejskiego tłumu. Dla mnie byli oni jak kinowe postacie, które nie zdają sobie sprawy z tego, że odgrywają rolę, wkomponowaną bez ich wiedzy w ich naturalne środowisko.
Jak zwykłem mówić w odniesieniu do projektu Homo Urbanus Europeanus: Pracuję dla Europy. Na poziomie filozoficznym, projekt wyraźnie zajmuje polityczne stanowisko. Bardzo podoba mi się idea połączenia wszystkich krajów europejskich poprzez fotografię… niezależnie od tego czy już przynależą one do Unii Europejskiej czy jeszcze nie. Gdy rozpocząłem pracę nad projektem nie miałem jeszcze w głowie tej koncepcji, ale szybko zorientowałem się, że my a także nasza europejska urbanistyka/architektura jesteśmy bardzo podobni. Po wyłączeniu narodowych i kulturowych osobliwości (na ile to tylko było możliwe) w moich pracach, zdjęcia pochodzące czy to z Warszawy, Tallinu czy Paryża rzeczywiście charakteryzują się ich europejskością. Patrząc zatem na te fotografie, trudno jest rozpoznać konkretny kraj czy miasto (za wyjątkiem samych ich mieszkańców).. ale każdy z nas jest w stanie rozpoznać w nich wszystkich Europę.
Po Bratysławie, przez jedynie dwa lata, sfotografowałem Rygę, Wilno, Sofię, Madryt, Warszawę, Rzym, Ljubljanę, Zagrzeb, Belgrad, Helsinki, Tallin, Reykiawik, Paryż, Brukselę, Oslo, Sztokholm, Pragę, Berlin, Istambuł, Lizbonę, Bukareszt, Tiranę, Budapeszt oraz Wiedeń. W ramach projektu Homo Urbanus Europeanus odwiedziłem zatem 25 stolic europejskich, jeśli uznamy Istambuł za europejską stolicę Turcji.
W projekcie Homo Urbanus Europeanus nadal brakuje 22 stolic europejskich oraz dużych metropolii, takich jak: Amsterdam, Ateny, Baku, Berno, Dublin, Erywań, Kijów, Kiszyniów, Kopenhaga, Londyn, Luksemburg, Mińsk, Moskwa, Nikozja, Podgorica, Prisztina, Sarajewo, Skopje, Tbilisi, Torshav, Vaduz, Valleta. Chciałbym w przyszłości mieć możliwość włączenia tych 22 miast do projektu.
Wystawa od 23 października do 20 grudnia 2009
Wystawie towarzyszy promocja książki Jean-Marc Caracci pt. Homo Urbanus Europeanus – jest to album, w którym zaprezentowano 70 fotografii z lat 2007-2009.