2 grudnia 2009 roku o godz. 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Mirosława Sadeckiego pt.: Ślady życia, ślady zbrodni: Auschwitz-Birkenau. Otwarcie wystawy uświetni swoim wystąpieniem prof. Władysław Bartoszewski.
Mirosław Sadecki poważył się na rzecz podwójnie trudną dla artysty i dokumentalisty: podjął temat bardzo w świecie znany i bardzo nie-ludzki – słynne miejsce kaźni obóz Auschwitz-Birkenau. Projekt stanowi twórczą próbę uchwycenia ogromnej złożoności wydarzeń, które miały TU miejsce, historii postrzeganej przez twórcę jako kontynuacja szkoły pamięci.
Historia pisana jest wciąż na nowo, ponieważ zmienia się historyczny kontekst i społeczny odbiór faktów. Bez przypominania pamięć historyczna ulega erozji. Refleksja przybliża nas do prawdy, choć jej pełne poznanie, a tym bardziej zrozumienie prawdy o zbrodniach popełnianych w takim miejscu jak obóz Auschwitz-Birkenau, leży chyba poza granicami ludzkiego pojmowania. Oko artysty takiego jak Mirosław Sadecki nadaje temu miejscu-symbolowi nowy wymiar. Jego puste zdjęcia uderzają tragizmem, mają wymiar uniwersalny, ponadczasowy.
Sadecki dobrał wszystkie swoje kadry w sposób chłodny, pragmatyczny, fotografując tylko jednym obiektywem 50 mm. Chciał, aby jego zdjęcia w sposób najwierniejszy oddawały rzeczywistość, bez dodatkowych zniekształceń spowodowanych optyką. W większości są to szerokie plany, panoramy. Zdjęcia Pozbawione są romantycznej ckliwości, uderza w nich przerażająca pustka, monumentalizm. Obrazy te niosą w sobie olbrzymi ładunek treściowy, opowiadają o potędze społeczności i o tragicznej samotności jednostki zarazem.
Wystawa unika estetycznej prowokacji. Autor skupia się na afirmacji życia i wyraża głęboki szacunek dla ofiar. Wszak były więzień obozu, Tadeusz Sobolewicz apelował: Kiedy ostatni świadek popełnionych tutaj zbrodni przeminie, moralnym Waszym obowiązkiem niech będzie przekazywanie prawdy o Tym miejscu. Prace Sadeckiego nie są poddawane żadnym manipulacjom cyfrowym. Na ekspozycję składa się 21 fotografii czarno-białych o wymiarach 100 x 150 cm.
Mirosław Sadecki jest absolwentem Monachijskiej Akademii Designu. Tak, jak większość twórców, przeszedł gruntowną szkolę Bauhausu, gdzie zdobył Podstawy kompozycji obrazu, studium form, typografii i koloru. Mirosław Sadecki pracował jako creative art director w agencjach reklamowych I dla wydawnictw m.in.: Heise Verlag. Jest laureatem międzynarodowych konkursów w Niemczech I USA (BDA Promax). Obok działalności związanej z projektowaniem Grafiki użytkowej, już do początku lat dziewięćdziesiątych zajmuje się sztuką fotografii. Jako członek monachijskiej grupy AKKU prowadzi aktywną działalność artystyczną.
Ekspozycja jest zwiastunem wystawy głównej, której powstanie zaplanowano na przyszły rok w Państwowym Muzeum w Oświęcimiu. Wystawę będzie można oglądać w sali wystaw czasowych Żydowskiego Instytutu Historycznego (Błękitny Wieżowiec, pl. Bankowy, wejście do ul. Tłomackie) w Pon., wt., śr i pt w godz. 9.00-16.00, a w czwartki 11.00-18.00.