Do 17 stycznie 2010 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie można oglądać wystawę Parlament Europejski od środka. Wystawa stanowi spojrzenie na codzienne życie Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem obiektywu jedenastu fotografików, reprezentujących dziesięć państw Unii. JH Engström (Szwecja), Pierre Faure (Francja), Toby Glanville (Wielka Brytania), Lukaš Jasanský i Martin Polák (Czechy), Aino Kanonisto (Finlandia), Martin Kollár (Słowacja), Bettina Lockemann (Niemcy), Erica Overmeer (Holandia), Xaver Ribas (Hiszpania) i Krzysztof Zieliński (Polska) zostali zaproszeni do spędzenia dwóch tygodni w trzech siedzibach Parlamentu i stworzenie cykli fotograficznych prezentujących parlamentarną codzienność.
Parlament Europejski ze swoimi trzema lokalizacjami – w Strasburgu, Brukseli i Luksemburgu – to serce Unii Europejskiej. Na co dzień pracuje tam ponad 700 parlamentarzystów – przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE oraz tysiące urzędników, tłumaczy i członków personelu pomocniczego niższego szczebla. Budynki Parlamentu w Strasburgu i Brukseli często pojawiają się w telewizyjnych migawkach z obrad. Kto jednak wie, jak wygląda codzienne życie jego pracowników? Kim są ci pracownicy? Jak wyglądają korytarze, biura, kuchnie? Na te pytania odpowiedzieli fotograficy zaproszeni przez Goethe-Institut do udziału w projekcie fotograficznym.
Pierre’a Faure zafascynowała fabryka tłumaczeń symultanicznych – dziesiątki tłumaczy, mikrofonów, słuchawek, języków i dziesiątki posiedzeń, które trzeba obsłużyć. Toby Glanville zainteresował się życiem pracowników ochrony, kucharzy, kelnerów i urzędników. Lukaš Jasanský i Martin Polák pokazali Parlament przez pryzmat zgromadzonych w nim dzieł sztuki. W serii zdjęć Aino Kannisto tajemniczą bohaterką okazuje się ich autorka, która jak kameleon wpisała się w kontekst wnętrz Parlamentu. Martin Kollár sportretował parlamentarzystów na korytarzach i w biurach – pozujących, pracujących, modlących się. Bettina Lockemann zaprezentowała czarno-białe przestrzenie korytarzy i klatek schodowych. Erica Overmeer skupiła się na wizerunkach pokoju transmisyjnego w Brukseli, z którego przesyłane są obrazy z obrad i spotkań do Strasburga.
Xavier Ribas udokumentował budynek Parlamentu w urbanistycznym kontekście Brukseli, tworząc fotograficzne zapisy transformacji miejsca. Krzysztof Zieliński przedstawił uczestników oficjalnych spotkań i bankietów w formie niepozowanych, luźnych portretów zbiorowych.
Wystawa zorganizowana we współpracy z GOETHE-INSTITUT KRAKAU objęta jest patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.
Program towarzyszący przygotowany został we współpracy z Instytutem Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbędą się m.in. wykłady: prof. dr hab. Zdzisława Macha, prof. dr hab. Czesława Porębskiego i dr Krzysztofa Kowalskiego. Zaplanowany jest też bogaty program edukacyjny skierowany do młodzieży szkolnej oraz pokaz filmu pt. Na krawędzi nieba, który wyróżniony został Nagrodą Filmową Parlamentu Europejskiego LUX (The Lux Ciemna Prinze).
27 listopada 2009 – 17 stycznia 2010
GALERIA MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM KULTURY
Kraków, Rynek Główny 25, wt-nd 10.00-18.00