16 grudnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Sali Kino/ Audytorium w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się dyskusja wokół książek Jana Świdzińskiego: Sztuka, społeczeństwo i samoświadomość oraz Sztuka i jej kontekst, a także publikacji Global Comunication, zawierającej materiały z sympozjum W kontekście teraz (Radom 2009).
Uczestnicy dyskusji: Grzegorz Dziamski, Kazimierz Piotrowski, Łukasz Guzek, Bartosz Łukasiewicz, Małgorzata Butterwick. Prowadzenie: Grzegorz Borkowski
Ujęcie zjawisk sztuki, jakie zaproponował w swoich książkach Jan Świdziński, przyniosło mu międzynarodowe uznanie, a jego idea sztuki jako sztuki kontekstualnej jest do dziś jednym z kluczowych punktów odniesienia dla refleksji nad dynamiką sztuki współczesnej. Okoliczności historyczne sprawiły jednak, że w Polsce publikacje Jana Świdzińskiego były znane jedynie w wąskim gronie specjalistów. W tym roku ukazały się po polsku dwie książki tego autora: Sztuka, społeczeństwo i samoświadomość, opublikowana pierwszy raz w 1979 roku w Kanadzie i wydana w 2005 roku Sztuka i jej kontekst.
Dyskusja w CSW będzie okazją zaprezentowania różnych perspektyw spojrzenia na wciąż inspirującą koncepcję Jana Świdzińskiego. Spotkają się na niej punkty widzenia teorii sztuki, teorii społecznych, krytyki sztuki i praktyki artystycznej. Warto wyrobić sobie własny pogląd na temat jednej z najistotniejszych dla współczesnej sztuki idei.
Pisząc swoje tezy sztuki jako sztuki kontekstualnej, nie chciałem proponować nowego kierunku sztuki, lecz po prostu powiedzieć, jaką sztuka się staje, czy nam się to podoba czy nie – Jan Świdziński (ze Wstępu do wydania polskiego książki Sztuka, społeczeństwo i samoświadomość ).
Jan Świdziński – (ur. w 1923 r.) artysta performer, autor instalacji, teoretyk sztuki, organizator i uczestnik wielu sympozjów i prezentacji sztuki performansu, autor książek wydanych w Kanadzie i Europie Zachodniej, m.in: Art, Society and Self-consciousness; Art as Contextual Art; Quotations on Contextual Art; Freedom and Limitation.
Spotkanie odbędzie się w ramach Programu Audytorium.