28 grudnia 2009 roku w Krakowie zmarł profesor Witold Skulicz – grafik, malarz oraz inicjator Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Urodził się 12 lutego 1926 roku w Krakowie, tam też w 1950 roku uzyskał absolutorium na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych i przeniósł się na Wydział Grafiki, gdzie w 1954 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem.

W 1968 r. podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Grafiki Projektowej, przez dwie kadencje sprawował funkcję dziekana Wydziału Grafiki. Profesor należał do zarządu Głównego ZPAP w latach 1964-1970 i był Przewodniczącym Sekcji Grafiki Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie.
W 1960 roku zainicjował powstanie Ogólnopolskiego Biennale Grafiki w Krakowie, które w 1966 roku zostało przekształcone w Międzynarodowe Biennale Grafiki. Od 1989 roku pełnił funkcję generalnego kuratora i dyrektora biura Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W 1991 roku założył w Krakowie Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i został wybrany jego przewodniczącym. Witold Skulicz inicjował i układał programy kolejnych edycji Triennale i wystaw towarzyszących.
Od początku swojej działalności był kuratorem kilkudziesięciu wystaw grafiki polskiej na całym świecie. Był inicjatorem i współredaktorem serii publikacji elektronicznych pt. Directory of Print – CD – ROM, antologii grafiki polskiej pt. Grafika polska 1950 – 2000 Laureaci Wystaw Międzynarodowych. Zainicjował tworzenie światowej bazy dokumentacji współczesnej grafiki – IconData – WorldPrints – 2005. Był też pomysłodawcą cyklicznej wystawy Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej i programu Eurografik – Most Integracji Kultury Europejskiej.

Jego prace prezentowano na ponad 80 zbiorowych wystawach, krajowych i międzynarodowych, oraz ponad 20 wystawach indywidualnych. Otrzymał wiele nagród w konkursach w dziedzinie grafiki i architektury. Jego prace znajdują się w zbiorach kilkunastu krajów, między innymi w muzeach w Norwegii, Szwecji, Niemczech oraz we wszystkich ważniejszych polskich muzeach.
Uprawiał grafikę użytkową, malarstwo, rysunek. Za swoją działalność artystyczną, pedagogiczną i promocję sztuki otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń min. Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa 1996, Medal Kraków – Europejskie Miasto Kultury 2000, Medal Gloria Artis 2005, Medal Honoris Gratia 2006, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 2006, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności 2007.
2 komentarzy
Wielka strata,
Pan Profesor był prawdziwym pedagogiem, osobą otwartą na potrzeby twórcze innych, wspaniałym animatorem i przyjazną duszą.
Najgłębsze wyrazy szacunku i uznania dla „sztuki Życia” jakim było ziemskie bytowanie Profesora oraz wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych współpracowników,
Marek Banat
grafik
Odchodzą …odszedł Profesor, którego będzie brakowało w naszym środowisku.Ogarnia mnie smutek i żal , głęboki żal, że Profesor odszedł.
Niech Mu Anioły śpiewają w niebie…