W Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie oglądać można wystawę stałą pt. Śladami Pamięci, która jest efektem dwunastoletniej twórczej współpracy pomiędzy brytyjskim fotografem Chrisem Schwarzem i profesorem Jonathanem Webberem. Wystawa ta w przystępny i kompleksowy sposób prezentuje ocalałe elementy żydowskiego dziedzictwa Galicji. Jest też współczesnym spojrzeniem na żydowską przeszłość Polski. Składa się z 5 części, odpowiadających sposobowi przedstawiania tematu:
Sekcja 1: Świadectwo ruin
Fotografie ukazują stereotypowy obraz zniszczenia. Jednak stereotyp to nie tylko wyobrażenie, ale i częściowe odbicie rzeczywistości – sfotografowane obiekty i miejsca rzeczywiście istnieją.
Sekcja 2: Żydowska kultura, jaką niegdyś była
Część druga koncentruje się na kulturze żydowskiej, jaką była przed zagładą. Na terenie Galicji wciąż można znaleźć oznaki siły o splendoru cywilizacji żydowskiej.
Sekcja 3: Holokaust. Miejsca zagłady
Trzecia część wystawy pokazuje miejsca, w których dokonała się zagłada, podkreślając to, czego można się w Polsce dowiedzieć na temat bestialstwa wojennych zbrodni. Chcemy nie tylko pokazać powszechnie znane symbole ludobójstwa, lecz także pomóc odwiedzającym zrozumieć istotę Holokaustu.
Sekcja 4: Jak zapamiętywana jest przeszłość
W części czwartej autorzy analizują powojenne procesy, szczególną uwagę kierując na te, które wpłynęły na zachowanie pamięci o żydowskiej kulturze Galicji.
Sekcja 5: Ludzie tworzący pamięć
Inaczej niż wcześniejsze sekcje, ta ukazuje ludzi w różny sposób zaangażowanych w tworzenie pamięci. Wierzymy, że to zakończenie przynosi nadzieję, a pamięć o przeszłości pozwala kształtować przyszłość i nadawać jej właściwy kierunek.
Śladami Pamięci
wystawa stała
Żydowskie Muzeum Galicja