12 stycznia 2010 roku o godzinie 19.00 w krakowskim klubie Lokator odbędzie się spotkanie z Piotrem Sobolczykiem oraz krakowska premiera tomu jego wierszy Dywan Pierrota. Spotkanie pod nazwą Pierrot na dywaniku poprowadzi Tomasz Charnas, moderatorką towarzyszącą będzie Madame X.
We wtorkowy wieczór poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz, krytyk i literaturoznawca młodego pokolenia – znany również jako Pedro Sobolchico – zostanie postawiany w ogniu pytań lokalnego Harnasia – zoila po zbóju i/lub czułego barbarzyńcy. Organizatorzy ujawnią też nieznane dotąd szerszej publiczności przejawy działalności artystowskiej Piotra Sobolczyka…
Poezja gejowska? Poezja wegetariańska? Poezja ekologiczna? Poezja pępkocentryczna? Poezja empatyczna? Aforyzmy czy litanie? Kamp czy kicz? Postmodernizm czy postpostmodernizm?
byłem już dostatecznie poważny
gdy nie żyłem
żeby się teraz wysilać
Dywan Pierrota to trzeci tom poezji Piotra Sobolczyka i szósta książka w jego dorobku. Autor kampowych Opowieści obrzydliwych przeszczepia na grunt swojej dotychczas raczej poważnej poezji prozatorskie doświadczenie błazenady. Części nakładu towarzyszy płyta CD Pierrota przesłuchanie na dywanie z blisko godzinnym materiałem z tej i pozostałych książek Sobolczyka.
Poezja Sobolczyka jest pełna gier słownych, miesza ton poważny z żartami, czasem czarnymi, swobodnie porusza tematykę erotyczną. W trzecim tomiku znalazło się więcej wierszy rymowanych, często na bazie utrwalonych w kulturze polskiej strof, np. parafraza Trenów Kochanowskiego: wielkieś pustki uczynił w domu moim / mój drogi kineskopie tym spaleniem swoim. Techniki wierszowe wahają się od aforyzmów czy pierrformyzmów po wiersze narracyjne oraz quasi – litanijne enumeracje. Proza jest auto – i ironiczna, wielojęzyczna, od dziennikowego zanotu po przestylizowane groteski, oniryczne wizje i kampowe dialogi. Obie książki prozatorskie zawierają także wiersze. W wielu jego utworach dochodzi do głosu kwestia praw zwierząt i wegetarianizmu.
Piotr Sobolczyk – polski pisarz, poeta i krytyk literacki. Debiutował opowiadaniem w 1994 roku, jako dramaturg w 1996 r., jako poeta w 1997 r. Jego dramat Sen Ministra był wystawiany we Wrocławiu i w Lublinie. Opublikował tomy poezji Samotulenie (2002 r.) i Homunculus (2005 r.). Ponadto wydał dwie książki prozatorskie, Opowieści obrzydliwe(2003 r.) oraz Espanadiós (2006 r.). Jest też autorem książki naukowej Tadeusza Micińskiego podróż do Hiszpanii (2005 r.) i około stu publikacji literaturoznawczych i krytycznoliterackich, wiele z nich poświęconych jest twórczości Mirona Białoszewskiego. W 2008 roku uzyskał doktorat na UJ na podstawie rozprawy dotyczącej recepcji poezji i prozy Mirona Białoszewskiego.
Jest tłumaczem przede wszystkim poezji hiszpańskiej, zarówno klasycznej (Góngora, Quevedo), jak i dwudziestowiecznej (Lorca, Cernuda, Gil de Biedma, Panero, de Luis, Diego). Tłumaczył również katalońskich poetów Pere Gimferrera i Joana Brossę oraz katalońskiego prozaika Terenciego Moixa. Polskie wydanie sztuk noblisty Harolda Pintera zawiera jego dwa przekłady jednoaktówek Noc i Milczenie. Tłumaczył także teksty naukowe.
Był m.in. laureatem stypendium MEN (2004), stypendium prezydenta Krakowa w dziedzinie literatury (2005 r.), stypendium Fundacji Estreicherów (2005 r.) oraz stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2008 r. i 2009 r.). Za rozprawę doktorską otrzymał II nagrodę w konkursie Narodowego Centrum Kultury na rozprawy doktorskie z dziedziny nauk o kulturze (2008 r.). Mieszka w Krakowie.