Już tylko do 10 sierpnia 2010 roku można wysyłać zgłoszenia na konkurs Młodzi na łodzi. Ogólnopolski konkurs Młodzi na łodzi jest integralną częścią letnich pikników poetyckich Poesia Picnic 2010.
Darmowe, roczne warsztaty literackie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wydanie tomiku poetyckiego, publikacja wierszy m.in. w ogólnopolskim magazynie Bluszcz – to wybrane nagrody, które można zdobyć w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego Młodzi na łodzi organizowanego przez Wydawnictwo Bramasole. Organizatorzy wydłużyli termin zgłaszania wierszy do 10 sierpnia.
Ogólnopolski konkurs Młodzi na łodzi jest integralną częścią letnich pikników poetyckich Poesia Picnic 2010, które odbywają się w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Impreza poznańska odbyła się 26 czerwca w Parku Sołackim, 21 sierpnia poezja przysiądzie na murawie w krakowskim Parku Jordana, warszawski finał zaś odbędzie się 4 września. Partnerem – zarówno pikników poetyckich, jak i konkursu Młodzi na łodzi – został Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W Krakowie do imprezy przyłączy się również Studium Literacko-Artystyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgłoszenia na konkurs Młodzi na łodzi (zarówno krakowską, jak i warszawską edycję) można było przesyłać do 4 sierpnia. Organizatorzy jednak – podobnie jak w przypadku zgłoszeń poznańskich – zdecydowali o wydłużeniu terminu do 10 sierpnia.
Co wyróżnia nowy konkurs od pozostałych? Przede wszystkim możliwość wygrania darmowych, rocznych warsztatów literackich w Polskiej Akademii Nauk, które mają sprzyjać podejmowaniu samodzielnej twórczości poetyckiej, prozatorskiej, translatorskiej, dziennikarskiej oraz krytycznoliterackiej. Zajęcia prowadzą osoby mające znaczący dorobek twórczy w dziedzinie poezji, prozy, eseju, krytyki literackiej i form dziennikarskich m.in. Justyna Czechowska, Adam Pomorski, Leszek Szaruga, Maciej Cisło, Marek Bieńczyk. Po drugie, uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować siebie i swoje wiersze szerokiej publiczności. To duże wyzwanie i ogromna szansa. Profesjonalne Jury wybiera bowiem spośród nadesłanych prac, dwadzieścia jeden osób, które podczas pikników poetyckich, organizowanych w Poznaniu, Krakowie i Warszawie, recytują swoje wiersze. To właśnie publiczność, podczas finału w Warszawie zdecyduje o wyborze trzech zwycięzców.
Jury konkursu tworzą: Anna Nasiłowska (poetka, pisarka, a od 2007 roku kierownik pracowni literackiej przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), Leszek Szaruga (poeta, tłumacz niemieckiej poezji, wykładowca uniwersytecki, historyk literatury, krytyk literacki), Piotr Śliwiński (historyk i krytyk literatury, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza, badacz polskiej poezji współczesnej), Agnieszka Żelazko (pomysłodawczyni i organizator pierwszych w Polsce pikników poetyckich, właściciel wydawnictwa Bramasole), oraz Marika Krajniewska (właściciel wydawnictwa Papierowy Motyl).
Tematem konkursu Młodzi na łodzi jest młodość. Osoby w wieku 18-35 lat powinny nadesłać dwa wiersze wraz z notką biograficzną na adres: konkurs@piknikipoetyckie.pl. Regulamin, szczegóły dotyczące konkursu oraz terminy nadsyłania zgłoszeń znajdują się na stronie: www.piknikipoetyckie.pl w zakładce ‘Konkurs”.