30 września 2010 roku w stolicy Słowenii – Ljubljanie został zaprezentowany jedyny polski finalista światowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury. Autorem projektów jest Mateusz Obarek – członek STGU. Wystawa plenerowa trwa do 1 grudnia 2010 roku. Gospodarzem wydarzenia była Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Słowenii.
Polska delegacja przybyła do Ljubljany na zaproszenie polskiego Ambasadora w Słowenii – Pana Piotra Kaszuby. Dzień 30 września był dniem dla Pana Ambasadora wyjątkowym – wieńczył pełnienie przez niego misji dyplomatycznej w Słowenii.
Pan Ambasador wraz z polską delegacją uroczyście otworzył plenerową wystawę – w galerii Kanału rzeki Ljubljanicy – promującą Mazurskie Jeziora. Wielkoformatowe plansze przedstawiające ciekawe miejsca z naszego regionu przyciągały uwagę wszystkich przechodzących bulwarem.
Autorem koncepcji wystawy jest olsztyński grafik Mateusz Obarek. Absolwent studiów artystycznych (dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego na Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), w swoich kreacjach dąży do „czystości formy“. Jego prace doceniły czołowe polskie i zagraniczne marki jak: Carlsberg, Tchibo, Auchan, Tiffi, TVP, Danone, Olympus, Bagatt i wiele innych. Będąc członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej przyczynia się do powstania aktywnego środowiska grafików, krytyków i biznesu, tworząc sprzyjające warunki do nauki i rozwoju.
Hasła kreacji: To Mazury, nie – Amazonia, Chorwacja, Holandia… oddziałują w oparciu o niepowtarzalne zdjęcia mazurskiego krajobrazu w obiektywach wybitnych polskich fotografów: Ryszarda Czerwińskiego, Mieczysława Wieliczki, Andrzeja Stachurskiego i Wojciecha Wójcika, ukazując nasz region jako świat w pigułce – mówi Mateusz Obarek. – To właśnie na Mazurach można odnaleźć to, co najbardziej charakterystyczne dla niezwykłych miejsc na Ziemi. Siłą pomysłu jest także łatwa przetłumaczalność komunikatu na inne języki i czytelne zestawienia tematyczne. Dzięki temu kreacja jest czytelna na gruncie międzynarodowym – dodaje Obarek.