W czwartek 18 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się spotkanie Bjork i … o potencjale kulturalnym Islandii, a we wtorek 23 listopada o godz. 19.00 projekcja filmu Baśniowa kraina (Dreamland) oraz spotkanie z reżyserem Andrim Snaerem Magnasonem.
Festiwal Kulturalne oblicza Islandii przedstawia dorobek kultury islandzkiej, zarówno tej znanej, tworzonej przez docenianych na całym świecie twórców, jak i młodej, często inspirowanej i rozwijającej się na bazie wydarzeń ostatnich dwóch lat – kryzysu finansowego i protestów społecznych. Organizatorzy festiwalu starają się przybliżyć prace i nurty mniej dostępne na co dzień poza Islandią, niepokazywane na festiwalach, wielkich wystawach, odległe polskiemu odbiorcy, a jednocześnie poruszające wiele wątków bliskich codziennemu życiu również w tej części Europy.
W czwartek 18 listopada o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) odbędzie się spotkanie z pisarką i poetką Gudrun Evą Minervdottir oraz reżyserem Marteinnem Ţórssonem. Rozmowę poprowadzi tłumacz i znawca tematyki skandynawskiej Jacek Godek.
Gudrun Eva Minervdottir zaprezentuje fragmenty swojej twórczości pisarskiej, czytane w języku islandzkim i polskim. Podczas rozmowy obecna będzie tłumaczka.
We wtorek 23 listopada o godz. 19.00 zaprezentowany będzie film Baśniowa kraina (Dreamland) w reżyserii Thorfinnura Gudnasona i Andriego Snaera Magnasona. Po projekcji rozmowa Katarzyny Krzywiec (KP) z udziałem reżysera Andri Snaera Magnasona.
Guðrún Eva Minervudottir urodziła się w Reykjaviku w 1976 r. Jej pierwsza książka Sóley sólufegri została wydana w 1998 r. W tym samym roku ukazał się zbiór opowiadań jej autorstwa Á meðan hann horfir á þig ertu María mey zyskując dużą aprobatę odbiorców i krytyków. Od tego czasu Guðrún Eva opublikowała pięć powieści, zbiór filozoficznych opowiadań dla dzieci oraz zbiorek poezji.
Jej książka Fyrirlestur um hamingjuna(Lektura szczęścia) została nominowana do Islandzkiej Nagrody Literackiej w 2000 roku. W 2005 roku Guðrún Eva za powieść Yosoy otrzymała nagrodę przyznawaną przez dział kultury DV, największego dziennika na Islandii. Trzy lata wcześniej do tej nagrody nominowana była również inna jej książka Sagan af sjóreknu píanóunum (Historia pianin, które odpłynęły od brzegu).
Marteinn Þórsson, reżyser, swoje filmy zaczął kręcić wcześnie, w wieku 17 lat. Od tego czasu reżyserował i produkował seriale telewizyjne, komedie, dokumenty, programy rozrywkowe, teledyski i reklamy. Pisał też recenzje dla Icelandic Press i uczył filmoznawstwa w Islandzkiej Akademii Filmowej. W 2004, wraz ze swoim przyjacielem Jeffem Renfroem napisał i wyreżyserował film pełnometrażowy One Point 0. Był on nominowany do nagrody jury festiwalu Sundance i pokazywany w 43 krajach.
Variety Magazine umieściło Marteinna na liście 10 reżyserów, których warto mieć na oku. Aktualnie zajmuje się post-produkcją swojego drugiego filmu pełnometrażowego Rokland. Latem 2010 nakręcił krótkometrażowy Promil (Prómill), który zakwalifikował się do selekcji międzynarodowego festiwalu filmowego w Rejkiawiku. W styczniu 2011 zamierza nakręcić kolejny niskobudżetowy film (tytuł roboczy Zgon) opowiadający historię alkoholika, który przed pójściem na odwyk postanawia udać się na ostatniego, dwudniowego giganta.
Þorfinnur Guðnason to jeden z najbardziej cenionych filmowców islandzkich, twórca m.in. Lalli Johns (2001) – największego hitu wśród filmów dokumentalnych w islandzkich kinach. Film Dreamland zrealizował we współpracy z cenionym młodym pisarzem Andri Snærem Magnasonem, który aktywnie walczy z niszczeniem islandzkiej przyrody. To właśnie książka Magnasona, Dreamland – a Self Help Manual for a Frightened Nation, była impulsem do realizacji filmu.
Andri Saer Magnason – islandzki pisarz, poeta, dramaturg. Jego prace publikowano i wystawiano w 16 krajach. Jego najnowsza powieść LoveStar została Powieścią roku islandzkich księgarzy, była też nominowana do islandzkiej nagrody literackiej i wyróżniona nagrodą literacką dziennika DV. Opublikowana w 12 krajach The Story of Blue Planet była pierwszą książką dla dzieci, która otrzymała islandzką nagrodę literacką. W 2005 sztuka na podstawie książki była grana na głównej scenie teatru LKTYP w Toronto. Andri współpracował z wieloma artystami, w tym z zespołem mum. Jest też wiceprezydentem Islandzkiego Związku Pisarzy, członkiem zarządu Centrum Dziedzictwa Narodowego w Rejkiawiku. Angażował się w walkę o ocalenie islandzkich wyżyn. Napisał o tym książkę, Krainę marzeń. Została ona przetłumaczona na angielski, duński i japoński; na jej bazie powstał też pełnometrażowy film dokumentalny.
Baśniowa kraina (Dreamland)
Reżyseria: Þorfinnur Guðnason, Andri Snær Magnason
Zdjęcia: Þorfinnur Guðnason, Guðmundur Bjartmarsson, Hjalti Stefánsson, Bergsteinn Björgúlfsson
Produkcja: Ground Control Productions, TC Films, Zik Zak Filmworks, Islandia/Iceland 2009, 89 min
Wybrane nagrody i festiwale/Selected Awards and Festivals:
2009 – IDFA/International Documentary Festival Amsterdam
2010 – Göteborg International Film Festival; Docaviv: Tel Aviv International Documentary Film Festival
Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii
18 i 23 listopada
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk