24 listopada 2010 roku ukazał się wyjątkowy przewodnik – Spacerownik krakowski. Wydanie zachęca do zwiedzania Krakowa podczas spacerów nietypowymi szlakami i wycieczek do miejsc czekających na ponowne odkrycie.
Kraków – obiekt wycieczkowych marzeń był już przedstawiany i opisywany dziesiątki razy – w albumach, przewodnikach, informatorach. Spacerownik krakowski proponuje jednak odkrywanie miasta w zupełnie innych sposób – poprzez ciekawe spacery, z dala od głównych traktów. Czytelnicy Spacerownika będą mogli dotrzeć do miejsc zazwyczaj omijanych przez wycieczki, do bocznych uliczek i zakątków. Książka opowiada o Krakowie, jakiego już nie ma, i miejscach czekających na ponowne odkrycie.
Spacerownik krakowski zawiera 12 tras po następujących dzielnicach Krakowa: Zwierzyniec, Półwsie Zwierzynieckie i Salwator; z Grobli na Biskupie; z Łobzowa do Bronowic; z Łobzowa do Narodowej Wsi; z Krowodrzy na Piaski; z Pędzichowa na Wielopole; Ludwinów, Zakrzówek, Dębniki; Stradom i chrześcijański Kazimierz; Podgórze; z Podgórza do Łagiewnik; Nowa Huta – najstarsze osiedla; Nowa Huta – od podkrakowskich wsi do nowego miasta.
W każdej części Spacerownika znalazła się opisana trasa spaceru wraz z mapą i zaznaczonymi najciekawszymi obiektami wartymi obejrzenia: budynkami, pomnikami, ulicami, a także miejscami skąd rozciągają się najpiękniejsze miejskie panoramy.
Autorzy Spacerownika to znawcy miasta – Konrad Myślik, Krzysztof Jakubowski, Maciej Miezian oraz Michał Sasadeusz. Książkę opracował zespół krakowskiej redakcji Gazety Wyborczej; wydawcą jest Agora SA. Wydanie ukazuje się w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej.
Spacerownik krakowski można kupić od 24 listopada 2010 roku w punktach dystrybucji prasy, w salonach Empik, księgarniach.