W dniach od 14 grudnia 2010 roku do 29 stycznia 2011 roku w Gdańskiej Galerii Fotografii odbywać się będą wykłady skierowane do miłośników Gdańska i jego historii.
14 grudnia 2010 roku, godzina 17.00 – Zygmunt Reinhardt: O powojennej odbudowie Gdańska.
Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o akcji dźwigania się z powojennych ruin miasta Gdańsk na podstawie fotografii architekta, świadka i uczestnika odbudowy. Zygmunt Reinhardt jest autorem obszernej dokumentacji stanu powojennych zniszczeń z lat 40-tych i 50-tych XX w.
20 grudnia 2010 roku, godz. 17.00 – Grzegorz Klaman.
Artysta tworzący sztukę o charakterze kontestacyjnym, Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współtwórca Pracowni Intermediów, opowie o swojej aktywności zawodowej na polu kultury i sztuki, a także o strategiach tworzenia sztuki w formach niezależnych instytucjonalnie.
5 stycznia 2011 roku, godz. 17.00 – Lidia Makowska: Mieszkańcy tworzą sztukę. Mieszkańcy tworzą miasto.
Lidia Makowska, prezes Stowarzyszenia Kultura podejmie temat miasta kreatywnego. Co to jest? Czy to raczej modny slogan, zaczerpnięty z tytułu książki Charlsa Landry pt. The Creative City: A toolkit for urban innovators, czy też narzędzie, stwarzające mieszkańcom przestrzeń do działań twórczych? Jak kultura łączy się aktywnością pro-ekologiczną i obywatelską? Czy powszechna dostępność aparatów cyfrowych i internetu znosi granicę pomiędzy zawodowymi artystami a twórcami amatorami (mieszkańcami)? Punktem wyjścia do rozmowy jest namysł nad miejscem dla kultury w obywatelskiej przestrzeni Gdańska.
9 stycznia 2011 roku, godz. 18.00 – Tomasz Błyskosz: 20 lat prac konserwatorskich przy gdańskich zabytkach.
Kierownik Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku, dokonując subiektywnego wyboru, omówi wieloletni proces przywracania świetności perłom historycznej architektury Gdańska.
10 stycznia 2011 roku, godz. 17.00 – Mirosław Baka: Długi film o aktorstwie.
Spotkanie ze aktorem filmowym i teatralnym, absolwentem PWST we Wrocławiu, z wyboru Gdańszczaninem związanym od 1989 roku z Teatrem Wybrzeże. Aktor w swoim dorobku ważne role filmowe, w Krótkim Filmie o zabijaniu, w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, Pierścionek z Orłem w koronie, w reż. Andrzeja Wajdy oraz wybitne kreacje teatralne. W GGF opowie o swoich wyborach i twórczości aktorskiej.
11 stycznia 2011 roku, godz. 17.00 – Paweł Mazur: Interakcja.
Paweł Mazur (pseud. Paulus) malarz, rysownik, poeta i prozaik jest jedna z barwniejszych postaci gdańskiej kultury alternatywnej lat 1980/1990. Jako współzałożyciel legendarnego Totartu, grupy poetyckiej Zlali Mi Się Do Środka i zespołu muzycznego Gdańsk 2000, stał się prekursorem metody pisarskiej zwanej zlewem, polegającej na bezrefleksyjnym zapisie strumienia myśli. Artysta opowie o swojej aktywności twórczej i dziennikarskiej.
13 stycznia 2011 roku, godz. 17.00 – Maciej Kosycarz: Fotograficzne opowieści o tajemnicach zawodu fotoreportera.
Znany gdański fotoreporter, autor popularnych albumów o Gdańsku, podczas spotkania rozwinie przyświecającą jego pracy myśl Nie ma tematów ważnych i mniej ważnych. Dla fotoreportera każdy temat jest ważny.
15 stycznia 2011 roku, godz. 17.00 – Mieczysław Abramowicz: Za Pamięć naszą i waszą.
Wszyscy jesteśmy utkani z Pamięci. Z waszej pamięci i z pamięci naszej. Własnej, ale również – przekazywanej nam – pamięci rodziców, dziadków, pradziadków, sąsiadów, domów, ulic, drzew. Jeśli zerwiemy choć jedną nić w tej tkaninie – rozprujemy się…
22 stycznia 2011 roku, godz. 17.00 – Barbara Szczepuła: O bohaterach moich reportaży.
Bohaterowie reportaży dziennikarki i pisarki – Barbary Szczepuły to ludzie zwykli, a jednocześnie niezwykli, bo w okrutnych czasach, w jakich przyszło im żyć potrafili zachować człowieczeństwo. Autorka często pisze o wojnie. Są w jej książkach dramatyczne losy konspiratorów Armii Krajowej, żołnierzy generała Maczka, czy Kaszubów wcielanych siłą do Wehrmachtu. Są poruszające historie miłosne z czasów pogardy, a także opowieści o współczesnych Polakach, którzy w poszukiwaniu szans na karierę i lepsze życie wyjeżdżają do Włoch, Australii, czy Dubaju. Są biografie profesorów Politechniki Gdańskiej i ludzi Solidarności.
27 stycznia 2011 roku, godz. 17.00 – Małgorzata Paszylka – Glaza: Gdańsk i jego artyści w XIX wieku.
Autorka prezentacji, historyk sztuki, kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku opowie m.in. o słynnym gdańskim rzeźbiarzu Rudolfie Freitagu, działalności rodów artystycznych Gregoroviusów i Meyerheimów oraz o twórczości malarskiego reportażysty dawnego Gdańska Wilhelma Augusta Stryowskiego.
29 stycznia 2011 roku, godz. 13.00 – Andrzej Trzeciak: Młode Miasto – inne miasto – nowe miasto. Historia, ludzie, perspektywy.
Historyk, badacz sztuki – Andrzej Trzeciak, stworzy zarys historyczny tzw. terenów postoczniowych. Opowie również o powstaniu i działalności NSZZ Solidarność, a także o planach zagospodarowania omawianego obszaru miasta. W toku narracji przypomni bohaterów zbiorowych i indywidualnych m.in. sierpnia 1980 roku tworząc portret zbiorowy ludzi związanych z miastem w różnych momentach na osi czasu.
od 14 grudnia 2010 roku do 29 stycznia 2011 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
Ul. Grobla I 8/11
Gdańsk