8 stycznia 2011 roku na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie odbędzie się prapremiera polska tragedii Friedricha Hebbla Judyta w reżyserii Wojciecha Klemma.
Judyta to kobieta rozdarta między wiarą, ojczyzną i poczuciem własnej godności. Aby zdobyć spokój duszy i ocalić swój kraj, musi popełnić morderstwo. Zdradza wszystko, w co wierzy, i porzuca swoją jedyną miłość. Jej otoczenie natomiast koncentruje się na symbolach wiary, pustych politycznych rozgrywkach i oczekiwaniu cudu, zamiast próbować zastanowić się, co naprawdę zagraża narodowi.
Starotestamentowy wątek podjęty w XIX-wiecznym dramacie Friedricha Hebbla stał się inspiracją do rozważań, jakie odzwierciedlenie ma historia Judyty we współczesnym świecie, zarówno w jej wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.
Realizacja:
przekład: Jacek St. Buras
reżyseria: Klemm
współpraca dramaturgiczna: Anna Czerniawska, Johanna Hoehmann
scenografia: Mascha Mazur
muzyka: Dominik Strycharski
muzyk: Edyta Moroz
Obsada:
- Maria Dąbrowska
- Marta Malikowska-Szymkiewicz – gościnnie
- Magdalena Myszkiewicz
- Arkadiusz Buszko
- Marian Dworakowski
- Robert Gondek
- Adam Kuzycz-Berezowski
- Wiesław Orłowski
- Konrad Pawicki
- Jacek Piątkowski
- Wojciech Sandach
- Przemysław Walich
Friedrich Hebbel (wł. Christian Friedrich Hebbel) – niemiecki dramatopisarz ur. w 1813, zm. w 1863 r. w Austrii. Pierwszym jego utworem scenicznym była Judyta (1840), następnie powstały: Genowefa (1841), Maria Magdalena (1844) – tekst ukazujący rozpad moralnej obyczajowości mieszczańskiej, Herold i Mariamne (1849), Agnes Barnauer (1851), trylogia o Nibelungach (1862) oraz nieukończony Dymitr Samozwaniec. Wszystkie jego utwory łączy ukazywanie tragedii wynikającej ze sprzeczności tkwiącej w świecie i w samym człowieku. Prawdopodobnie dlatego nie nie zdobył popularności u publiczności przestraszonej ich ciężarem gatunkowym. Z perspektywy czasu jednak teksty Hebbla można uznać za prekursorskie dla współczesnego niemieckiego dramatu.
Wojtek Klemm urodził się 1972 roku w Warszawie. W 1985 roku wyjechał do Niemiec. Po ukończeniu wydziału reżyserii Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch pracował jako asystent reżysera i reżyser w teatrach w Austrii i Niemczech. Tłumaczył polskie teksty literackie na język niemiecki. Był asystentem m.in. Dimitera Gotscheffa i Thomasa Bischoffa, a w latach 2002-2005 Franka Castorfa w berlińskiej Volksbühne. W sezonie 2005/2006 był etatowym reżyserem w Volkstheater Wien, gdzie zrealizował austriackie prapremiery Fritza Katera (3z5 milionow) i Dejana Dukovskiego (Die andere Seite/Druga strona).
W Polsce pracuje od 2005 roku. Reżyserował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (Kronika zapowiedzianej śmierci wg Gabriela Garcii Marqueza, polska prapremiera), Teatrze Powszechnym w Warszawie (Omyłka wg Prusa/Konopnickiej/Demirskiego, polska prapremiera), w Starym Teatrze w Krakowie (Piekarnia Brechta, polska prapremiera) i we Wrocławskim Teatrze Współczesnym (Cement Muellera). W sezonie 2007/2008 był dyrektorem artystycznym Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.
Klemm reżyseruje w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w Tel Awiwie oraz Niemczech. W sezonie 2010/11 będzie pracował m.in. w Getyndze i berlinskiej Volksbühne.
8 stycznia 2011 roku
Duża Scena Teatru Współczesnego w Szczecinie
Prapremiera polska tragedii Friedricha Hebbla Judyta w reżyserii Wojciecha Klemma.