W czwartek 20 stycznia 2011 roku o godzinie 18.30 w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Marín. Fotografie z lat 1908-1940.
Wernisaż odbędzie się z udziałem Salvadora Clotasa, Dyrektora Fundacji Pablo Iglesias a spotkanie poprowadzi Stanisław Pruszyński.
Wystawa Marín. Fotografie z lat 1908-1940 zorganizowana przez Instytut Cervantesa w ścisłej współpracy z Fundacją Pablo Iglesiasa to próba ocalenia od zapomnienia prac wielkiego fotoreportera. Luís Ramón Marín, urodzony w 1885 roku, zaczął publikować swe zdjęcia w prasie w roku 1908.
Marín był profesjonalistą na miarę swej epoki, człowiekiem, który zrewolucjonizował fotografię prasową. Przez trzydzieści lat publikował ponad tysiąc zdjęć rocznie dla dziennika Informaciones, a także dla innych czasopism. Na wielu swych pracach utrwalił oblężony Madryt i hiszpańską wojnę domową. Koniec wojny położył kres karierze Marína, którego dzieło odeszło w zapomnienie. Jego córka przechowywała przez wiele lat w tajemnicy archiwum mistrza. Podczas wystawy prezentowane są fotografie ze zbioru liczącego 18.296 prac, w większości na szklanych kliszach, obecnie znajdujących się w archiwum Fundacji Pablo Iglesiasa.
Obiektyw Marína uchwycił nie tylko momenty historyczne i wydarzenia polityczne. Dzięki jego zdjęciom możemy dziś odtworzyć hiszpańskie społeczeństwo z początków XX wieku, sławne postaci z epoki, nowinki techniczne, dramatyczne zdarzenia, a także pojawienie się nowoczesnego przemysłu, sport, popularne hiszpańskie święta itp.
Fundacja Pablo Iglesiasa została założona w 1926 roku, rok po śmierci Pablo Iglesiasa, fundatora PSOE, Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. Jej cele to wspieranie edukacji politycznej i kulturalnej, oraz ochrona zbiorów bibliograficznych i archiwum dokumentów na temat socjalizmu i ruchów robotniczych.
Salvador Clotas jest dyrektorem Fundacji Pablo Iglesiasa od 1994 roku. Był posłem w Hiszpańskim Kongresie Deputowanych przez sześć kadencji w latach 1980-2004. Urodził się w Barcelonie, jest absolwentem Filozofii i Literatury na Uniwersytecie w tym mieście. Pogłębiał studia literackie i językowe na Uniwersytecie w Peruggii, we Włoszech. Był dyrektorem Wydawnictwa Labor, członkiem jury w konkursie na Nagrodę Biblioteki Breve, oraz członkiem Komitetu Wydawnictwa Seix Barral. Członek jury Nagrody Herralde de la Novela oraz Nagrody Anagrama del Ensayo. Opublikował liczne eseje i artykuły, współpracuje z prasą. Autor książki pt. Dwadzieścia lat hiszpańskiej powieści (Wyd. Kain) oraz Przypadek i intuicja (Wyd. Taurus) na podstawie pracy doktorskiej o Pio Baroja.
Stanisław (Stash) Pruszyński – dziennikarz radiowy, reporter, redaktor. Na emigracji pracował w Głosie Ameryki (1955-1956) oraz, równolegle, w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium (do maja 1956 r.). W 1992 r. powrócił do Polski. Prowadzi, wraz z żoną Aleksandrą, lokal Radio Café (ul. Nowogrodzka 56), gdzie ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
20 stycznia 2011 r., godz. 18.30
Instyut Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22, Warszawa