3 lutego 2011 roku o godz. 19.00 w Starym Browarze w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy organizowanej przez Art Stations Foundation Tożsamość. Fotografia w Kolekcji Grażyny Kulczyk. Wystawę będzie można oglądać do 16 marca 2011 roku.
Temat tożsamości nurtował artystów wszystkich kręgów kulturowych od momentu, kiedy można mówić o początku świadomego tworzenia dzieła sztuki. Jako temat niejednoznaczny i zawsze inspirujący stanowi także istotny problem dla współczesnych artystów przełomu XX i XXI wieku.
Skonfrontowane na wystawie portrety, autoportrety, fotomontaże i kolaże z kolekcji Grażyny Kulczyk autorstwa artystów polskich i zagranicznych (Zhang Huan, Loretta Lux, Michael Najjar, Konrad Kuzyszyn, Zofia Kulik, Jerzy Lewczyński, Maciej Osika, Katarzyna Górna i Thomas Hirschorn) łączy medium fotografii. Używane przez autorów zarówno tradycyjne techniki, jak i zaawansowana technika cyfrowej obróbki fotografii składają się na charakterystyczny dla poszczególnych twórców zbiór motywów i środków wyrazu. W efekcie każda praca komunikuje indywidualnie zabarwione znaczenia pojęcia tożsamości z jej bogactwem symbolicznym, ideowym i kulturowym. Aspekty te łączą się w pracach z takimi problemami współczesnej zglobalizowanej kultury, jak seksualność, wyobcowanie z rzeczywistości, psychologia jednostki i rodziny czy genetyczna manipulacja ludzkim ciałem.
Zestawienie prac artystów z różnych kontynentów i tradycji kulturowych podkreśla jak istotny wpływ na kształtowanie się tożsamości jednostek mają odmienne konteksty społeczno-polityczne. Nie jest to wystawa oferująca łatwe czy jedynie przyjemne w odbiorze obrazy, są to jednak prace, które zawartym w nich pomysłem, sposobem ujęcia tematu czy formą intrygują, poruszają, a czasem szokują. Następujące opisy przybliżają wybrane tematy i problemy poruszone przez prezentowanych twórców.
Układ prezentacji prac w galerii odzwierciedla ich podział tematyczny. Na dwóch poziomach galerii zostaną zaprezentowane dwie serie autoportretów chińskiego artysty Zhang Huana (Foam z 1998 i Shaghai Family Tree z 2001), który tworzy nie tylko fotografie, ale także obrazy, instalacje czy bezkompromisowe performensy, dzięki którym zyskał międzynarodową sławę. Na fotografiach z cyklu Foam Huan wypluwa z rozwartych ust miniaturowe zdjęcia przedstawiające członków rodziny artysty lub jego żony. W obu pracach, za pomocą symbolicznych działań na własnym ciele, artysta podjął temat tożsamości jednostki w kontekście korzeni rodzinnych. Prace Huana, choć wykorzystujące wątki autobiograficzne, są także w pewnym stopniu odbiciem przemian duchowych społeczeństwa Chin, które od początku lat 90 doświadczało licznych bodźców cywilizacyjnych, ideologicznych czy kulturowych.
Na ostatnim poziomie galerii znajdą się prace podejmujące problemy cielesności, w tym płci czy przyszłości gatunku ludzkiego w dobie postępu technologicznego.
Konrad Kuzyszyn, autor fotografii, obiektów fotograficznych i instalacji wideo, wykonał prace z cyklu Kondycja ludzka w Collegium Anatomicum Akademii Medycznej w Łodzi. Przedstawiają one martwe, zakonserwowane ciała, bezosobowo upozowane. Dodatkowo pojedyncze wizerunki zostały cyfrowo zwielokrotnione, a w niektórych artysta dodał do korpusów ciał własną, niewidoczną jednak twarz, łącząc w ten sposób martwe z żywym. Wraz z efektami procesu obróbki działania te złożyły się na ekspresyjne, silnie oddziałujące na widza obrazy mówiące o śmierci, przemijalności i kondycji ludzkiej.
Niemiecka artystka Loretta Lux fotografuje dzieci swoich przyjaciół, a potem poddaje te obrazy manipulacji komputerowej dodając w formie tła krajobrazy z własnych obrazów lub fotografii i zmieniając m.in. proporcje twarzy, tak istotne dla tożsamości portretowanej osoby. Fotografię pt. Ophelia charakteryzują formalność pozy, naiwna charakteryzacja, pastelowa paleta barw, odrealnione tło, przeskalowana głową i jakby martwe spojrzenie postaci. Efektem jest dziwny, oniryczny, surrealistyczny świat, wywołujący u widza napięcie i uczucie niepewności, tak często towarzyszące procesowi odkrywania w procesie dorastania związku pomiędzy sobą a otaczającym ja światem.
Praca Wspaniałość Siebie V (Matka, Córka, Partnerka) z 2007 autorstwa Zofii Kulik to czarno-biały fotokolaż z wielkoformatowego cyklu wykonanego w technice wielokrotnego naświetlania. Kompozycja autoportretu osadzona jest w tradycji malarstwa elżbietańskiego i witraży średniowiecznych. Postać została zaprezentowana jako królowa zarówno w aspekcie cielesnym, jak i duchowym. O jej podwójnej, a raczej wieloaspektowej tożsamości (kobieta, córka, partnerka) komunikują liczne elementy zaczerpnięte z symboliki religijnej i odniesienia do tradycji różnych kręgów kulturowych, składające się na wieloznaczny, intrygujący portret kobiecy.
Z kolei seria fotografii Michaela Najjara pod wspólnym tytułem Bionic Angel jest efektem półrocznych badań artysty nad technologią komputerową łączącą m.in. dziedziny genetyki i robotyki. W ciągu trzech lat powstały prace mówiące o przyszłości i tożsamości przedstawicieli gatunku ludzkiego. Na jednej z fotografii została przedstawiona kobieta, która tylko na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie naturalnej. Jej nieskazitelna fizyczność została ulepszona w procesach bio-technologicznych, a tożsamość reprezentują i potwierdzają niczym DNA wiązki włókien nerwowych wizualnie okalających twarz odrealnionej postaci. Kolejna praca stanowi komputerowo wygenerowaną wizualizację przedstawiającą skan takich wiązek z dwóch ludzkich mózgów wchodzących ze sobą w interakcję.
3 lutego 2011 roku, godz. 19.00
Stary Browar w Poznaniu
Wernisaż wystawy Tożsamość. Fotografia w Kolekcji Grażyny Kulczyk
Wystawę będzie można oglądać do 16 marca 2011 roku.