Od 9 marca 2011 roku w Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę Kobiece komórki. W projekt zaangażowane są członkinie Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików: Anna Musiałówna, Jolanta Rycerska i Basia Sokołowska. Każda z nich należy do innego pokolenia i reprezentuje inną dziedzinę fotografii – od reportażu po fotografię inscenizowaną.
Będzie to wystawa różnorodna, znajdziemy w niej bajecznie foto-rebusy Basi Sokołowskiej, mozaikę fotograficzną Jolanty Rycerskiej, dokument intymny kobiet w ich sypialniach Anny Musiałówny.
Anna Musiałówna skupiając się na ludziach i tworzonym przez nich świecie, przygotowuje cykl pt. Łóżko, w którym przedstawi kobiety w łóżku, które według autorki jest meblem magicznym, siedliskiem najlepszych i najgorszych doznań, powiernikiem myśli, marzeń i tajemnic. Zostawiamy w nim połowę życia – tę najbliższą prawdy o nas samych. Wszystkie portrety zrobione zostaną w sypialniach prywatnych domów, każde zdjęcie opatrzone zostanie krótkim opisem dotyczących kobiet na poszczególnych zdjęciach.
Jolanta Rycerska tworząca dotychczas w poetyckiej konwencji klasycznej fotografii czarno-białej zaprezentuje instalację badającą zapisem strumienia wizualnej percepcji kobiety podczas tygodnia z jej życia. Mozaika. Obrazy i myśli będzie fotograficzną wizualizacją ciągłego i wzajemnego nakładania się na siebie różnych rozdziałów codzienności w życiu współczesnej kobiety. Funkcjonujące mentalnie jako odrębne tematy: ciało, bliscy, myśli o przemijaniu czy świat zewnętrzny złożą się na autoportret stworzony z nieskończonego ciągu wizualnych cząstek.
Basia Sokołowska traktuje temat z przymrużeniem oka, rezultatem jej pracy będą fotografie inscenizowane nawiązujące do jej wczesnych prac. Dla księżniczek i królowych to swego rodzaju humorystyczne rebusy o różnych archetypach kobiet. Jak mówi autorka W każdej z nas jest księżniczka, która uczy się być królową, a jak już się nauczy to jest królową władającą swoim imperium.
Anna Musiałówna urodziła się w 1948 r. w Suchedniowie. Ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Warszawie, otrzymując dyplom zawodowego tancerza i tytuł artysty baletu. Do 1971 roku tancerka Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Warszawie.W wieku 23 lat na skutek wypadku podczas próby straciła możliwość wykonywania zawodu. Wybitna fotoreporterka, fotoreporter tygodnika Polityka, prezes Stowarzyszenia Dokumentalistów DROGA, członek ZPAF.
Współpracowała z nieistniejącymi już tygodnikami itd oraz Razem. Kuratorka wystawy Polska lat 70., animatorka życia fotograficznego w Polsce. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, od 30 lat jest wierna jednemu gatunkowi fotografii (ludzie w otaczającej ich rzeczywistości, bohaterowie wyciągnięci z tłumu reprezentujący los polskiego społeczeństwa). Nigdy nie używa flesza. Fotografuje w świetle zastanym. W równym stopniu ceni sobie sam proces twórczy, jak kontakt z człowiekiem i efekt końcowy w postaci fotografii. Jej prace zawierają obraz najważniejszych problemów społecznych i dokumentację polskiej rzeczywistość.
Wystawy: indywidualna prezentacja autorów Polityki drukujących w rubryce na własne oczy – KMPiK na terenie całego kraju, udział w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej – Warszawa 1974, (Nagroda), 1975 (Nagroda), 1976 (Nagroda), Galeria Krytyków w Warszawie, Stara Galeria ZPAF, Galeria Wrocławska ZPAF, Galeria B&B Bielsko Biała (fotografia socjologiczna), Plenerowa Wystawa autorów Polityki w miejscowościach nadmorskich – 2004, OWF Gdzie jesteśmy? – 2005, Dokument czasu lata 1970 – 1980, Dokumentalistki- Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Fotografie w zbiorach Muzeum Historii Fotografii – Kraków (prace czarno – białe z lat 1970 – 1980).
Jolanta Rycerska – urodzona w Lublinie w 1971 roku. Studiowała Filozofię Teoretyczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – specjalizacja: Filozofia sztuki. Fotograf, autorka tekstów poetyckich. Fotografią zajmuje się od 2000 roku. W styczniu 2004 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od pięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografie prezentowała na kilkunastu wystawach fotograficznych. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw i projektów.
Aktualnie Prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i kuratorka Galerii Jabłkowskich w Warszawie. Najważniejsze wystawy: prezentacja cykli w ramach międzynarodowego festiwalu fotografii w Łodzi (2005), Pejzaż (2006) – wystawa w ramach FotoArtFestiwalu w Bielsku Białej, ważniejsze wystawy indywidualne Portret przechodnia – Galeria Jabłkowskich w Warszawie (2008), Ten świat – Galeria Ateneum Młodych (2008), Poetyka trwania (2010) – Galeria Domek Romański – Dolnośląskie Centrum Kultury, Wrocław.
Basia Sokołowska – urodzona we Wrocławiu w 1961 studiowała Historię Sztuki w Warszawie. W pierwszych miesiącach stanu wojennego, dotarła przez Mongolię i Chiny do Australii. Po ukończeniu studiów na Univiersity of Sydney pracowała w muzeum Art Gallery of New South Wales w Sydney jednocześnie zajmując się fotografią.
Zaczęła wystawiać na początku lat 90-tych. Główne cykle fotograficzne jej autorstwa to Carmen Infinitum (1990-91), Interior/Mieszkanie (1993), Poza powierzchnię (1994), Cienie nieśmiertelności (1995), Ars Moriendi (1998) i Chrysalis (2004), z których większość była wystawiana w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie i prezentowana na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i grupowych w Australii i Europie, a ostatnio także w Japonii. Jej prace znajdują się w zbiorach Bibliotheque Nationale w Paryżu, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi a także w wielu kolekcjach prywatnych w Europie i Australii.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog.
Wystawę można będzie oglądać od 9 marca do 1 kwietnia 2011 r.
Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Galeria czynna codziennie w godzinach 12.00-18.00
Organizatorem wystawy jest Okręg Warszawski ZPAF