W maju 2011 roku rozpocznie się Miesiąc Fotografii w Krakowie – jedna z największych w Polsce imprez poświęconych sztukom wizualnym. Na program dziewiątej edycji złoży się sześćdziesiąt wydarzeń – wystaw i akcji – odbywających się w niemal wszystkich krakowskich instytucjach związanych ze sztuką, w przestrzeni publicznej i miejscach zaadaptowanych na potrzeby Festiwalu. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu zaproszono kuratorów zewnętrznych: będzie to artystyczny duet z Wielkiej Brytanii, Adam Broomberg i Oliver Chanarin.
Główny program Miesiąca Fotografii 2011 (kuratorzy: Adam Broomberg i Oliver Chanarin, informacja o nich niżej) nosi tytuł Alias. Inspiracją stał się pewien rodzaj pseudonimu literackiego, heteronim. Oznacza stworzoną przez autora fikcyjną postać, jego alter ego, obdarzone osobną biografią, wyglądem, tożsamością, stylem czy poglądami, które wcale nie muszą pokrywać się z poglądami rzeczywistego twórcy.
Punktem wyjścia będzie wystawa w Bunkrze Sztuki, przegląd współczesnych praktyk wykorzystujących strategię heteronimu. To pierwsza wystawa przeglądowa tego rodzaju. Zostaną na niej pokazane dokumentacje prac wielu artystów. Będą to m.in. Marcel Duchamp (jako Rrose Selavy), Walid Raad (jako The Atlas Group), Brian O’Doherty (jako Patrick Ireland), Renzo Martens (jako Renzo Martens), Alec Soth (jako Lester B Morrison), Simon Fujiwara (jako jego ojciec), William Kentridge (jako Kentridge vs Kentridge), Joe Scanlon (jako Donnell Woolford), a także wielu innych, którzy wykorzystują w swojej twórczości fikcyjne postaci.
Na program Alias złożą się prace czterdziestu czterech artystów i pisarzy, których prace przedstawione zostaną w różnych punktach miasta. Autorzy zostali zachęceni do porzucenia własnego ja, dotychczasowego stylu, i znalezienia języka dla wymyślonej osoby. Kuratorzy podejmują w ten sposób problem związków pomiędzy fikcją a rzeczywistością, a także kwestię ograniczeń tożsamości i jej konstrukcji w języku. Wszystkie projekty powstają na zamówienie krakowskiego festiwalu i będą miały swoja premierę w maju 2011.
W projekcie uczestniczą między innymi następujący artyści: Gabriel Orozco, David Goldblatt, Alec Soth, Matthew Buckingham, Johan Grimonprez, Jeremy Deller, Marine Hugonnier, Andro Wekua, Ketuta Alexi-Meskhishvili, Lisa Brice, Roe Etheridge, Celine Condorelli, Beatrice Gibson, Polly Braden, Elizabeth McAlpine, Godfried Donkor, Clare Strand i Gordon MacDonald, Rut Blees Luxemburg, Rafil Kroll-Zaidi. W gronie pisarzy – autorów fikcyjnych sylwetek – znajdują się Siddhartha Mukherjee, Lynne Tillman, Ivan Vladislavic, Brad Zellar, Fernando Pessoa, Jennifer Higgie, Clare Carolin, Sean O’Toole, John Haskell, Avery Gordon, Brian Dillon, David Campany, Helen Dewitt, Ekow Eshun, Alexander Düttman, Chris Mullen, Brown & Bri, Gemma Sieff.
O kuratorach:
Adam Broomberg i Oliver Chanarin współpracują ze sobą od około dekady. Ich prace wystawiano na całym świecie, na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Poza tym regularnie prowadzą warsztaty i fotograficzne kursy mistrzowskie; wykładają również na studiach z zakresu Fotografii Dokumentalnej w LCC w Londynie i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Broomberg i Chanarin są laureatami wielu nagród, w tym Vic Odden Award, przyznawanej przez Royal Photographic Society; są członkami Rady Powierniczej Photoworks i Photographers’ Gallery. Podziw i uznanie przyniosło im nowatorskie podejście do fotografii dokumentalnej, przekraczające granice tego gatunku.
Miesiąc Fotografii w Krakowie: 13.05.2011-12.06.2011 r.
10.05.2011 – 12.05.2011 – otwarcie Sekcji ShowOFF
13.05.2011 – 15.05.2011 – weekend otwierający Festiwal
13.05.2011 – 29.05.2011 – wykłady, spotkania, wydarzenia towarzyszące
12.06.2011 – zakończenie Festiwalu