4 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00 w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy Grzegorza Przyborka Przestrzeń Fotografii.
Grzegorz Przyborek od lat konsekwentnie rejestruje aparatem fotograficznym wykreowane przez siebie trójwymiarowe inscenizacje. Jak mówi artysta:
Fotografia dała mi możliwość powołania do życia świata, który w obrazie fotograficznym egzystuje samodzielnie. Nie jest reprodukcją rzeczywistości. Potocznie mówiło się, że fotografia jest lustrem rzeczywistości lub oknem, przez które patrzymy na rzeczywistość. Ale to rozumienie dzisiaj, staje się nieaktualne. Moim zdaniem, fotografia nie ma nic wspólnego z obiektywnie istniejącą rzeczywistością. Jest raczej odbiciem naszego postrzegania i rozumienia rzeczywistości. Fotografia jedynie poszerzyła nasze widzenie świata. Do końca nie zdajemy sobie sprawy, że dzisiaj nasza świadomość widzenia w dużym stopniu opiera się na fotografii. Fotografia oprócz wolności w budowaniu własnej przestrzeni, dała mi możliwość pełnej wypowiedzi, balansowania pomiędzy fikcją a realnością, odkrywaniem nowych egzystencji.
Na prezentację w Starej Galerii składają się trzy cykle: Cantus lamentus z 2010, Utopie z 2003 oraz Thanatos z 1997. Będą to zarówno wydruki cyfrowe, jak i fotografie barytowe.
Grzegorz Przyborek jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki w l974 roku. Od 1976 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 1999 roku jako profesor tytularny, kieruje Pracownią Fotografii w Katedrze Multimediów. Ponadto pisze teksty o fotografii. Ma w swoim dorobku dydaktycznym wielu wychowanków aktywnie działających w sztuce.
Twórczość obejmuje zakres fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stadtmuseum Gross-Gerau, Collectiones des Artotheques Photographie d’Auteur w Lyonie, Promocje Broncolor, Promocja Radici-Grou w Bergamo, Fond National d’Art Contemporain (FNAC) we Francji, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Organizatorem wystawy jest Okręg Warszawski ZPAF
Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż: Poniedziałek 4 kwietnia godz 18.00
Wystawa czynna do 29 kwietnia codziennie godz. 12-18