20 maja 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii Lipowa 13 w Lublinie odbędzie się otwarcie instalacji video Anny Konik TOYS.
Instalacja wideo Anny Konik znajduje się w Kolekcji Sztuki Współczesnej gromadzonej przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Praca składa się z dwóch projekcji oraz lateksowych obiektów rzeźbiarskich. W filmach artystka przygląda się społeczności wykluczonych – pacjentów ośrodka terapeutycznego dla chorych na schizofrenię.
Zaprezentowana w przestrzeni galerii praca TOYS nabiera dodatkowych sensów. Podobnie jak niektórzy inni adepci eksperymentalnej pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego (np. Paweł Althamer), ulokowanej na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP, Anna Konik nie rezygnuje w swoich realizacjach z fizycznej obecności przestrzennego obiektu.
Trzy gabloty z umieszczonymi wewnątrz elementami rzeźbiarskimi – rekwizytami z prowadzonej akcji – z jednej strony wprowadzają różnorodność gatunkową, ale z drugiej strony prowokują do refleksji. Gumowe cielesne formy przypominające fragmenty kończyn przywodzą na myśl niepełną a więc niedoskonałą postać ludzką. Żonglując fragmentami ciała, kojarzącymi się z organicznymi formami Aliny Szapocznikow czy miękkimi rzeźbami Louise Bourgoise, autorka w jakimś stopniu ulega poetyce sztuki feministycznej.
Podejmując tematykę indywidualnej odrębności, w jej klinicznej, a więc wstrząsowej, skrajnej i oderwanej od codziennego doświadczenia postaci, artystka w swej pracy wykracza poza wartości plastyczne i estetyczne przekazu, zwracając uwagę widza na uniwersalną problematykę wykluczenia i alienacji jednostki. Tym samym Anna Konik podkreśla wagę przesłania sztuki jako budzicielki wrażliwości.
Anna Konik (ur. 1974) zalicza się do najciekawszych artystów polskich nowej generacji. Uprawia fotografię, rzeźbę i tworzy wideo instalacje o skomplikowanej strukturze narracyjnej. W 2009 roku była nominowana do nagrody Paszport Polityki m. in. za umiejętność wnikliwego rejestrowania tego, co trudne w ludzkiej egzystencji (Katarzyna Włodarska) oraz za dojrzałość i odwagę poruszania niepopularnych tematów – ludzi wykluczonych, starych, samotnych, zdziwaczałych (Monika Małkowska). Artystka mieszka i pracuje w Berlinie i Warszawie.
Od 20 maja do 5 czerwca2011 roku
Galeria Lipowa 13
Ul. Lipowa 13
Lublin