Od 2 czerwca 2011 roku w Galerii Ciasnej w Jastrzębiu-Zdroju będzie można oglądać wystawę heliograwiur Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga z kolekcji Zygmunta Wielowiejskiego.
Postać Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga jest tak tajemnicza, że trudno stworzyć wokół niego solidne biograficzne fundamenty. Urodził się 12 września 1863 roku w Anglii i tam też, pod okiem swojego doświadczonego ojca, stawiał pierwsze fotograficzne kroki. Jego ojciec, Hrabia Stanisław Julian Ostroróg, już we wczesnych latach 60. XIX wieku rozpoczął karierę fotograficzną, najpierw w Marsylii, potem kontynuował ją w Paryżu, a pod koniec życia w Londynie. Po kilku latach pracy w Londynie spotyka go niezwykły zaszczyt, który był jakby potwierdzeniem jego popularności, otrzymuje on mianowicie tytuł Photographer to the Queen. Hrabia Ostroróg już od wielu lat używał pseudonimu artystycznego Walery, pseudonimu, który po latach przejąć miał po nim właśnie jego syn Stanisław Julian Ignacy.
Walery fotografuje aktorki paryskich teatrzyków (takich jak choćby: Folies Bergère, Moulin Rouge, L’Européen czy Casino de Paris), wykonuje pocztówki inspirowane Secesją, ręcznie kolorowane. Później, wraz z nadejściem Art Deco oraz epoką emancypacji kobiet, Walery fotografuje nagie modelki w sztafażu bogatej dekoracji. Fotograf na trwałe zapisuje się w historii fotografii swoimi zdjęciami Josephine Baker.
Nieco jakby za kulisami tej jego oficjalnej pracy coraz częściej, eksperymentuje Walery z ciałem modelek. Rezygnuje on przy tym prawie kompletnie z rekwizytów, skupiając się na układzie ciała, na geście, próbując w ten sposób skonstruować dynamikę obrazu. Rezultaty były nowatorskie.Posługuje się on w tym czasie, najczęściej właśnie w przypadku tego typu zdjęć, pseudonimem Laryew. To pod tym przydomkiem wydaje on w latach 20. XX wieku znakomity album zawierający sto heliograwiur. Portrety owe stanowią z pewnością apogeum twórczości Walerego. Na początku prawie niezauważone, stały się po latach tak sławne, że dzisiaj przeszły na stałe do mitologii aktu kobiecego.
Na obecnej wystawie prezentowany jest wybór kilkudziesięciu oryginalnych prac Walerego z wyżej wymienionego albumu, które, pokazywane w takiej ilości, są swoistą polską premierą.
Zygmunt Wielowiejski
Urodził się w 1963 roku we Wrocławiu, gdzie spędził pierwsze 26 lat swojego życia. W 1989 roku wyjeżdża za granicę, gdzie do tej pory żyje i pracuje. Od przeszło 16 lat kolekcjonuje starą, XIX-wieczną, fotografię, zajmuje się także jej historią. Sam siebie nie nazywa jednak historykiem fotografii, lecz raczej po prostu jej wielbicielem. Od 15 lat jest członkiem Clubu Daguerre’a – międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego kolekcjonerów, historyków fotografii, a także niektóre muzea fotograficzne. W fachowych czasopismach CD-Aktuell i Photo Antiquaria, a także periodyku Polskiej Akademii Nauk Dagerotyp, zamieszczał artykuły i recenzje o tematyce historyczno-fotograficznej.
Współorganizował wystawy tematyczne o XIX-wiecznej fotografii podróżniczej pt. Auf-Nahmen w: Gut Sandbeck – 1999, Hagen – 2001, Vechta – 2003. W 2005 roku wydał książkę Japonia na starej Fotografii. Współorganizował wystawy w Polsce (Wrocław-2005, Książ-2006, Lublin-2007), na których prezentował japońską fotografię XIX-wieczną ze swoich zbiorów. W 2008 roku pokazał ponad sto XIX-wiecznych zdjęć ze swoich zbiorów z obszarów Azji na wystawie Podróż na Wschód w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.
We wrześniu 2008 roku wydał drugą książkę Gezeichnete Aufnahmen o XIX- wiecznej karykaturze o tematyce fotograficznej. W 2009 roku prezentował stare zdjęcia z Japonii na wystawie w Zielonej Górze.
Jest także członkiem Bremeńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Obecnie zajmuje się odtwarzaniem historii fotografii we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Wystawa będzie czynna od 2 do 26 czerwca 2011 roku.
Galeria Ciasna
ul. Katowicka 17
Jastrzębie-Zdrój