• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
"Mdzlevari" plakat (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)
  • Muzyka

Koncert zespołu gruzińskiego “Mdzlevari”

  • basia-nowicka
  • 2011-06-13

24 czerwca 2011 roku o godz. 20.30 w kinie Forum w Białymstoku odbędzie się koncert chóru młodzieżowego z Gruzji Mdzlevari.

"Mdzlevari" plakat (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)
"Mdzlevari" plakat (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Młodzieżowy chór folkowy Mdzlevari założono w 1994 roku. Mdzlevari w gruzińskim dialekcie oznacza stado śpiewających ptaków.

Kierownikami artystycznymi Mdzlevari są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca Rustavi. Rodzina Onashvili z pokolenia na pokolenie przekazuje pradawne tradycje gruzińskiego śpiewu. Tariel Onashvili jest sławnym wykonawcą gruzińskich pieśni ludowych, prawdziwym mistrzem z Kartlo-Kakhetian, laureatem licznych nagród. Kakhaber Onashvili ukończył Vano Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire.

Posiada wielkie doświadczenie jako dyrygent chóru i jest określany mianem młodego, utalentowanego artysty dużego formatu. Starsza generacja Mdzlevari – Giorgi Bajelidze, Archil Roinishvili, Shota Migriauli i in., z ogromną pasją przekazują wiedzę na temat starych pieśni gruzińskich i uczą z wielką miłością swoich następców.

Obecnie w chórze jest ok 50 chłopców. Mdzlevari systematycznie odbywa koncerty, uczestniczy w programach radiowych i telewizyjnych w ten sposób popularyzując gruzińską muzykę folk. W krótkim czasie Mdzlevari zdobył wiele nagród uczestnicząc w festiwalach i słusznie jest określany jako jeden z najlepszych chórów tradycyjnej pieśni gruzińskiej w swoim kraju. Zespół jest pierwszym zdobywcą nagrody festiwalu ludowego orzeł przedni, pierwszą nagrodę zdobył również w Tbilisi podczas festiwalu folkloru.

Chór jest zdobywcą nagrody Valeri Gergiev Moscow Easter Festival i za profesjonalne wykonanie utworów ludowych zdobył pierwszą nagrodę w Pomorie (Bułgaria) festiwal Orthodox Voices. Zespół z powodzeniem występował w Macedonii, Bułgaria, Egipcie, Szwajcarii, Sankt Petersburg i Moskwa razem z Rustavi i Tbilisi Symphonic Orchestra pod kierunkiem Vakhtang Kakhidze.

Repertuar Mdzlevari obejmuje więcej niż 60 piosenek z różnych regionów Gruzji. Młodzi chórzyści wykonują piosenki różnego gatunku, z różnych regionów Gruzji, np. Imeruli Mkhedruli (Imeretian piosenka wojenna), Acharian, Kakhetian i Lechkhumian Makruli (pieśni weselne), piosenki robocze Kanuri, Imeruli Naduri i Megrelian Ocheshkhvei, Kakhetian i Rachian wersje Alilo (piosenka świąteczna), Samgzavro Perkhuli (piosenka podróżnego okręgu tanecznego), Svanetian Kviria (opłakujące piosenki) i Megrelian Babcia (kołysanka) i wiele innych.

Koncert odbywa się w ramach Dni Miasta Białegostoku.

Kino Forum
ul. Legionowa 5
Białystok

Tags
  • Archil Roinishvili
  • Białystok
  • Giorgi Bajelidze
  • Kakhaber Onashvili
  • Kino Forum w Białymstoku
  • Mdzlevari
  • Shota Migriauli
  • Tariel Onashvili
Poprzedni artykuł
Basia Trzetrzelewska (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)
  • Muzyka
  • Teatr

Noc świętojańska z Gwiazdami – koncert

  • basia-nowicka
  • 2011-06-13
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
  • Teatr

Warsztaty pantomimy i tańca

  • basia-nowicka
  • 2011-06-13
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Wianki – Święto Muzyki 2019 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka

Kolejni artyści w składzie Wianków w Krakowie

  • 2019-05-20
Zbigniew Preisner (źródło: materiały prasowe/Prestige MJM)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka

Urodziny wybitnego kompozytora. Zbigniew Preisner kończy 64 lata

  • 2019-05-20
Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Muzyka
  • Teatr

Tomasz Konieczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Plakat 9. edycji festiwalu Musica Electronica Nova (17–25 maja 2019 r.) (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Muzyka

9. edycja festiwalu Musica Electronica Nova

  • 2019-05-15
XVIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, fot. Piotr Droździk (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Muzyka

Finałowa gala XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari

  • 2019-05-06
Warsztaty z Mistrzami – Tydzień Talentów (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Muzyka

Warsztaty z Mistrzami – Tydzień Talentów

  • 2019-05-02
55. Santander Jazz nad Odrą Festival
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Muzyka

55. Santander Jazz nad Odrą Festival

  • 2019-04-20

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.