Od 12 lipca 2011 roku w Salonie Wystawowym Marchand w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Tadeusza Gronowskiego. Wystawa czynna do 29 sierpnia 2011 roku.
Rano człowiek się budzi, patrzy w kalendarz (rysowany przez Tadeusza Gronowskiego) i zapala papierosa (pudełko rysowane przez Tadeusza Gronowskiego). Na ulicy, na każdym słupie parę plakatów (rysowane przez Tadeusza Gronowskiego) zachęca człowieka do kupowania różnych przedmiotów. Gdy bierze się do ręki książkę (okładka Tadeusza Gronowskiego) i przegląda Panią (rysunki Tadeusza Gronowskiego), gdy czyta się jakiekolwiek pismo (winieta tytułowa Tadeusza Gronowskiego).
Gdy wreszcie idzie się do kina (afisz i reklamy świetlne Tadeusz Gronowski) albo do teatru (dekoracje projektował Tadeusz Gronowski) – wszędzie spotyka się to nazwisko. Gdy odbiorę honorarium za ten artykuł w Wiadomościach (winieta tytułowa Tadeusz Gronowski) – kupię akcje (projektowane przez Tadeusza Gronowskiego) i wyjadę pierwszym statkiem Red Star Line (plakat rysował Tadeusz Gronowski) (…) – tak ironicznie podsumował Gronowskiego Antoni Słonimski na łamach Wiadomości Literackich.
Przygotowana ekspozycja ma na celu zaprezentowanie bogactwa całego dorobku artysty oraz przywrócenie mu należytego miejsca w obszarze polskiej sztuki. Wpisuje się również w bardzo aktualny nurt odkrywania uroku sztuki użytkowej lat PRL-u, w tym Polskiej Szkoły Plakatu, której Gronowski był czołowym twórcą. Wystawie towarzyszy pokaz design’u z lat 60. i 70., wprowadzający w klimat tamtych lat.
Tadeusz Gronowski (1894–1990) – grafik, malarz i ilustrator. W latach 1917–25 odbył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Techniki malarskie studiował w paryskiej École Supérieur des Beaux-Arts. Jako grafik współpracował z czasopismami, m.in. Skamander (od 1920 r.) i Życie Literackie (od 1924 r.). Projektował reklamy dla wielu firm, m.in. Wedla i Orbisu. Jego afisze reklamowe są znakomitym przykładem stylu art deco. Najsłynniejszy to plakat reklamowy Radion sam pierze z 1926 r. W swym malarstwie z późnych lat 50. nawiązał do estetyki kubizmu. Pod koniec lat 60. tworzył abstrakcyjne, zgeometryzowane kompozycje.Wystawa czynna od 12 lipca do 29 sierpnia 2011 roku.
Salon Wystawowy Marchand DESA Unicum
Pl. Konstytucji 2
Warszawa