Do 31 lipca 2011 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu można oglądać wystawę Flagi.
Ideą wystawy jest przedstawienie problematyki tożsamości, zarówno wspólnoty, jak i jednostki, widocznej w dziełach z rodzimego obszaru sztuk wizualnych, na których kształt oddziałał w różnym stopniu szeroki kontekst przemian politycznych, społecznych, kulturowych i cywilizacyjnych, jakie zaszły i zachodzą nadal w Polsce, Europie i świecie w ostatnich trzech dekadach. Wspólnym motywem, obecnym w kompozycji eksponowanych prac, jest przedstawienie flagi, głównie polskiej, lub barw flagowych.
Flaga jest powszechnie rozpoznawalnym, skodyfikowanym znakiem (a także symbolem) określonej wspólnoty, ważnym elementem budowy tożsamości, zarówno grupowej, jak i poszczególnych członków wspólnoty, znakiem przywiązania lub wyboru określonej tradycji i ethosu, ale także insygnium władzy, tej politycznej i tej symbolicznej.
Naczelnym problemem w tej perspektywie jest oczywiście problem tożsamości (państwa, narodu, społeczeństwa, grupy, jednostki). Organizatorzy starają się pokazać, że jest to pojęcie, które ewoluuje i stale jest przez każde pokolenie redefiniowane, w znacznej mierze przez odniesienia do tradycji, pamięci historycznej i kontekstu politycznego, w wymiarach publicznym i również prywatnym.
Na wystawie ma być pokazana, w sposób krytyczny, historyczność politycznych dyskursów i opresyjny i represyjny charakter nowych politycznych utopii. Zaprezentowane zostaną dzieła, w których autorzy dokonali różnorodnych zabiegów na polu symbolicznym, ukazując tym samym stosunek do takich pojęć, jak: państwo, naród, społeczeństwo, patriotyzm, wolność, niepodległość, itp.
Dzieła te kreślą także obraz polskich, historycznych i nowych, wewnętrznych stosunków i napięć, oraz ukazują relacje Polski z sąsiadami i wizję miejsca naszego kraju w Europie i świecie w dobie postępującej globalizacji. Ujawniają polskie traumy, kompleksy, fobie i uprzedzenia, ale także nasze utopie i iluzje, aspiracje i ambicje.
Wystawa, z powodu niewielkiej powierzchni ekspozycyjnej tymczasowej siedziby Elektrowni, nosi charakter szkicu.
Kuratorzy wystawy: Romuald K. Bochyński, Andrzej Mitan
Artyści:
- Marcin Berdyszak
- Codemanipulator
- Wincenty Dunikowski-Duniko
- Jerzy Kalina
- Grzegorz Klaman
- Robert Maciejuk
- Andrzej Mitan
- Aleksander Olszewski
- Włodzimierz Pawlak
- Tomasz Sikorski
- Paweł Susid
- Anastazy B. Wiśniewski
- Krzysztof Wojciechowski
- Jerzy Ryszard Zieliński (Jurry)
Wernisaż: 17 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 31 lipca 2011 roku.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Ul. Domagalskiego 5
Radom