Od 17 sierpnia do 30 września 2011 roku w Galerii Pustej w Centrum Kultury w Katowicach trwać będzie wystawa fotografii Krzysztofa Sowy i Jakuba Kaszuby Fabryka Słońca.
Słońce kiedyś było bogiem, było czczone jako dawca życia, który na ognistym rydwanie przemierzał codziennie bezkres nieba. Słońce wyznaczało rytm dnia, czas na pracę , odpoczynek i sen. W dzisiejszym życiu nie pełni już tak ważnej roli, a dla współczesnego człowieka dawno straciło swój boski charakter.
Narzekamy jedynie na jego brak w deszczowe i pochmurne dni lub na jego nadmiar, gdy doskwiera nam upał. A ono niezmiennie, wciąż tam jest, wędruje dalej po naszym niebie, zachowując swą magiczną moc. Pełne uroku mgliste poranki, kolorowe zachody, cień ścigający nas w bezchmurne dni – to wciąż jego zasługa. Zaprzęgamy je do pracy, korzystamy z jego mocy, z jego ciepła, z jego światła i wciąż mamy nadzieję że będzie tam trwać wiecznie.
Dzięki możliwościom, jakie daje nam fotografia otworkowa i solarigrafia, można zarejestrować ten pozorny ruch słońca po niebie. Na wykonanej tą techniką fotografii widać, jak wznosi się ono nad horyzontem, przemyka między budynkami, kominami, drzewami, dochodzi do zenitu i opada. Można zobaczyć to, co w pośpiechu dnia codziennego jest niedostrzegalne i niezauważalne.
Zamknięty w puszce papier fotograficzny jest cichym, beznamiętnym rejestratorem słonecznej drogi. Puste przerwy w słonecznych liniach to pochmurne dni lub przeganiane wiatrem chmury, za którymi na jakiś czas słońce ukryło się przed okiem aparatu.
Na prezentowanych obrazach uderza zupełny brak obecności człowieka; widać wybudowane ręką ludzką budynki, domy, fabryki, postawione słupy i latarnie, posadzone drzewa, ale samego człowieka nie. Skłania to do odrobiny pokory, do zatrzymania się na moment w codziennej bieganinie, do spojrzenia na niebo, na słońce, niezmiennie trwające źródło życia na ziemi.
Prezentowane na wystawie prace są częścią projektu realizowanego w roku 2010, noszącego nazwę Jaworzno od Świtu do Zmierzchu, którego założeniem była rejestracja wędrówki słońca nad miastem, w którym mieszkają jego autorzy.
Do projektu wykorzystali oni jednakowe aparaty otworkowe wykonane z jakże prozaicznego przedmiotu – puszki po piwie. Aparaty stały się jednocześnie przykładem świadomego recyklingu, kolejnym dowodem na to, że nawet pozornie bezwartościowy przedmiot może być sensownie wykorzystany.
Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa, czyli tandem fotograficzny Kaszuby – mieszkańcy Jaworzna i wierni członkowie jaworznickiej Szkoły Widzenia, grupy amatorów prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka przy tamtejszym MCKiSie. Obaj są również członkami Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego i wielokrotnymi uczestnikami warsztatów fotograficznych w Broniszowie.
Zawodowo niezwiązani z fotografią, poświęcają jej znaczną część swojego wolnego czasu. Brali udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i są współautorami albumu fotograficznego JAWORZNO – Miasto w fotografii Szkoły Widzenia.
Ich zainteresowanie fotografią otworkową zaowocowało udziałem oraz współorganizacją Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Dla wspólnych działań i projektów tworzą tandem fotograficzny Kaszuby, którego nazwa narodziła się właśnie na broniszowskich warsztatach. Mają na swoim koncie dwa wspólne projekty.
17 sierpnia – 30 września 2011 r.
Galeria Pusta
Centrum Kultury Katowice
plac Sejmu Śląskiego 2
Katowice