23 września 2011 r. w Warszawie odbędzie się oficjalne otwarcie prezentujące dalszy ciąg projektu Fotografie korekcyjne, inaugurujące jednocześnie działalność galerii Fundacji Archeologii Fotografii.
We wrześniu na ulicach Warszawy pojawią się Fotografie korekcyjne. To projekt Karoliny Breguły (ur. 1979) – siedem fototapet zrobionych z wybranych przez artystkę zdjęć z archiwum Zofii Chomętowskiej (1902-1991).
Powiększone fotografie, montowane w witrynach, na murach, w przejściach podziemnych, pozornie będąc bez związku z danym miejscem, niosą ze sobą potencjał krytyczny, naprowadzają na niedoskonałości, sugerują braki i możliwe uzupełnienia – przewrotnie korygują.
Fototapety rozsiane po dzielnicy Śródmieście, często w ukrytych i nieoczywistych miejscach, mają frapować, ujawniać skryte pragnienia, zaskakiwać i otwierać pole refleksji o przestrzeni i potrzebach naszego miasta.
Te miejsca to: mur przy klubie Cud nad Wisłą, skwer Tekli Bondarzewskiej przy Andersa 13, ul. Krucza przy ul. Widok, mur na skwerze przy Oboźnej niedaleko kawiarni Kafka, podziemia dworca Zachodniego, dom przy ul. Siennej 41.
Nie bez znaczenia jest fakt iż powiększenia pochodzą z archiwum Chomętowskiej, która z niezwykłą wrażliwością portretowała Warszawę – w latach trzydziestych jej rozwój, potem – wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę.
Fotografie korekcyjne są częścią wieloletniego projektu Żywe archiwa Fundacji Archeologia Fotografii, którego celem jest przypomnienie dorobku klasyków fotografii, poprzez wypowiedzi współczesnych artystów.
Kuratorka programu Żywe archiwa: Karolina Lewandowska.
Współpraca przy projekcie Fotografie korekcyjne: Aleksandra Brzozowska.
Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wernisaż odbywa się w ramach: Gdzie jest sztuka?
23 września 2011 r., godz. 17.00 – 22.00 – oficjalne otwarcie
14 września – 3 października 2011 r. – czas trwania projektu
Warszawa