30 września 2011 roku w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej odbędzie się wernisaż wystawy Przestrzenie natury.
Niniejsza wystawa jest wyrazem rozmaitych postaw artystycznych wybranych członków Okręgu Śląskiego ZPAF w odniesieniu do tematu Przestrzenie natury. W efekcie stworzono świat będący mozaiką subiektywnych wypowiedzi, poprzez które autorzy w sposób szczególny przyglądają się światu żywiołów i naturze.
Natura jest otaczającym nas wszechświatem, rzeczywistością materialną i niematerialną. To wszelkiego rodzaju zjawiska świata fizycznego o charakterze ożywionym lub nieożywionym z wyłączeniem efektów działalności człowieka – przestrzeni technokultury. Natura to świat przyrody, do którego można zaliczyć bakterie, rośliny, zwierzęta, ludzi, powietrze, światło, wodę, skały, minerały, planety oraz gwiazdy.
Bez względu na czas i miejsce natura stanowi opozycję dla kultury tworzonej przez człowieka, na które składają się wszelkie materialne i niematerialne wytwory człowieka, miasta, budynki, maszyny, przedmioty, idee, języki, artefakty i media.
Wraz z upływem czasu oddziaływaniem żywiołów i samego człowieka świat natury pochłania kolejne ślady ludzkiej egzystencji utrwalone w różnych mediach. Naznacza, przemienia, przyjmuje w siebie, pochłania, stopniowo unicestwia lub zabezpiecza i utrwala.
Wszechświat – według koncepcji filozoficznej – składa się z elementarnych pierwiastków inaczej zwanych żywiołami lub elementami, które występują niemalże we wszystkich substancjach oraz obiektach reprezentujących świat materialny i leżą u genezy świata. Zróżnicowane proporcje poszczególnych pierwiastków oraz wchodzenie we wzajemne relacje ze sobą powodują i wpływają na złożoność otaczającego nas świata materii.
Żywioły – według kultury chińskiej – stanowią przykład pojęcia archetypowego, są pierwiastkami wzajemnie ze sobą powiązanymi szeregiem cykli i procesów takich jak: tworzenie, zwyciężanie, równoważenie. W cyklu tworzenia woda tworzy drewno, drewno tworzy ogień, ogień tworzy ziemię, ziemia tworzy metal, metal tworzy wodę. W cyklu zwyciężania metal przecina drewno, drewno zapuszcza się w ziemię, ziemia pochłania wodę, woda gasi ogień, ogień topi metal.
Janusz Musiał, sierpień 2011
Uczestnicy pleneru:
- MICHAŁ CAŁA
- ANTONI KREIS
- KATARZYNA ŁATA-WRONA
- ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
- BEATA MENDREK-MIKULSKA
- STANISŁAW MICHALSKI
- JANUSZ MUSIAŁ
- KRZYSZTOF NIESPOREK
- MAREK WESOŁOWSKI
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski i Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
30 września 2011 roku o godz. 18.00
wystawę można oglądać do 20 października 2011
w godzinach od 8.00-15.00
Przestrzenie natury
Muzeum Miejskie Sztygarka
ul. Legionów Polskich 69
Dąbrowa Górnicza