17 października 2011 r. o godz.19.00 w warszawskim Traffic Clubie odbędzie się wernisaż fotografii bezobiektywowej Joanny Marii Rybczyńskiej Nieobiektywnie. Wystawa odbędzie się z okazji 25-lecia twórczości fotograficznej.
Mówi się, że obecnie obserwowany powrót do technik dawnych w fotografii, to odreagowanie w odpowiedzi na doskonałość obrazu, pochodzącego ze współczesnych aparatów fotograficznych. Jednak nie chodziło mi tu o pokazanie swojego stosunku do rozwoju techniki.
Ani też użycie kamery bezobiektywowej nie jest tu zabiegiem czysto formalnym, czy estetycznym. Wypowiedzenie się poprzez fotografię uzyskaną za pomocą techniki bezobiektywowej posłużyło mi do rozważań nad kwestią postrzegania rzeczywistości. Te rozważania stały się motywem mojej pracy, podczas tworzenia cyklu.
To szczegóły powodują, że coś, co z pozoru jest dobre – w rzeczywistości takie nie jest, lub odwrotnie – to co wydaje się złe – zyskuje, gdy dostrzeże się pewne pozytywne drobiazgi. Właśnie przez drobiazgi długo można by szukać jednoznaczności we współczesnym świecie. Wydaje się, że nic nie jest czarne, albo białe. Z drugiej strony – być może dostrzegane szczegóły są nieistotne?
Może jest to coś na kształt szumu, który tak naprawdę jedynie zamazuje obraz prawdziwy i dość jednoznaczny? Współczesny człowiek poprzez nadmiar docierających do niego informacji, zdaje się być kompletnie zdezorientowany i zagubiony. Odwieczne fundamenty świata, zarówno etyczne, ideologiczne jak i materialne, które wszystkie razem dawały poczucie bezpieczeństwa egzystencjalnego – są w przeróżny sposób bombardowane często sprzecznymi wiadomościami.
Chcąc być obiektywnym – człowiek stara się zdobyć tych informacji wciąż więcej i więcej, bo potrzeba obiektywizmu każe widzieć i wiedzieć wszystko.
Artysta, jako istota na ogół bardzo wrażliwa – w sposób naturalny dostrzega więcej cech otaczającego świata, więcej detali, które pomagają zarówno lepiej poznać i rozumieć ów świat, jak i niekiedy jego prawdziwy obraz skutecznie zamazać. Odcięcie się od nadmiaru informacji może pomóc oczyścić ów obraz, choć wówczas może on stać się nieobiektywny.
Charakterystyka obrazu zastosowanej przeze mnie fotografii bezobiektywowej, umożliwiła mi ekspresję rzeczywistości w nieobiektywnej formie. Obraz został pozbawiony detali, zamazane zostały kontury, gdzieniegdzie powstały efekty flary i halo, które przypominają zjawiska uzyskane na przykład poprzez przymrużenie powiek. Powstał świat trochę nierzeczywisty, senny, syntetyczny, ale jednocześnie refleksyjny.
W ten sposób pokazałam mniej w sferze materii, ale mam nadzieję więcej – w obszarze treści. Fotografie pokazane na wystawie powstały w Warszawie w latach 2007–2011.
Joanna Maria Rybczyńska – artystka fotograf, malarka. Urodzona w 1960 roku, mieszka i tworzy w Warszawie. Uprawia dwie dziedziny sztuki – malarstwo, które było jej pierwszą miłością i pasją oraz fotografię, która stopniowo zajęła w jej życiu pierwsze miejsce. W latach 1979–1981 – pracowała jako plastyk i grafik w Niemieckim Instytucie Kultury w Warszawie (obecnie Instytut Goethe’go).
W latach 80. – pracowała także jako plastyk i grafik w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Od 1985 – poświęciła się całkowicie malarstwu (malarstwo sztalugowe, akwarela, pastel). W drugiej połowie lat 80. rozpoczęła równolegle twórczość fotograficzną. Od 2003 roku fotografuje w technice cyfrowej. Zajmuje się również fotografią bezobiektywową (fotografia otworkowa, zone plate, zone sieve).
Traffic Club
ul. Bracka 25
Warszawa