14 października 2011 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa Sophii Pompéry: Nic, tylko ulotne światło (Nothing but a transient light).
Sophia Pompéry, Milch, 2009 (zdjęcie udostępnione przez organizatora)
W tekście do katalogu wystawy Sebastian Dudzik stwierdza:
Oglądając powstające od 2007 roku wideo-rejestracje autorstwa Sophii Pompéry łatwo ulec ich wizualnemu magnetyzmowi. Niewątpliwym atutem jest ich zakorzenienie w artystycznej przeszłości. Inspiracje dawnym malarstwem widoczne są zarówno w obszarze rozwiązań formalnych, jak i podejmowanej tematyce.
Artystka umiejętnie balansuje pomiędzy tradycją i nowym myśleniem o obrazie. Poznane i oswojone przez sztukę wartości ubiera w nowy strój. Przenosi w świat rzeczywisty to, co w malarstwie było tylko iluzją. Eksplorując realny świat swą uwagę skupia na zjawiskach efemerycznych i ich potencjale poetyckim, który odpowiednio wykorzystany pozwala zmienić perspektywę postrzegania otaczającego nas świata.
Sophia Pompéry, Schattenkerze Light Shade, 2011 (zdjęcie udostępnione przez organizatora)
Sophia Pompéry, Plume, 2010 (zdjęcie udostępnione przez organizatora)
Sophia Pompéry, Milch, 2009 (zdjęcie udostępnione przez organizatora)
W tych zabawach z rzeczywistością niebagatelną rolę odgrywa fascynacja artystki prawami i zjawiskami fizycznymi. Wśród nich szczególny status zyskały czas i przestrzeń, dwie podstawowe wartości, definiujące specyfikę i właściwości otaczającego nas świata. Stanowią one w projektach artystki swoisty fundament wizualnej narracji, jak i podporę intelektualnego przekazu.
Zdaniem kuratorki Marty Smolińskiej: Pompéry poprzez nadawanie pracom takich tytułów, które znacznie poszerzają pole gry znaczeń i kierują ku nowym perspektywom nawiązywania intertekstualnych relacji. Widz, stający oko w oko z tymi realizacjami, musi być czujny, skoncentrowany i otwarty na nieoczekiwane.
Sophia Pompéry, Plume, 2010 (zdjęcie udostępnione przez organizatora)
Sophia Pompéry urodziła się w 1984 roku w Berlinie. W latach 2002-2009 studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych Berlin-Weissensee. W 2005 roku studiowała na wydziale rzeźby monumentalnej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Petersburgu. Odbyła liczne stypendia zagraniczne. Miała wystawy indywidualne w Berlinie, Poznaniu, Budapeszcie, Petersburgu. Chętnie zapraszana do udziału w wystawach zbiorowych.
kuratorka: Marta Smolińska
Wystawa czynna do 13 listopada 2011 r.
Sophia Pompéry
Nic, tylko ulotne światło (Nothing but a transient light)
14 października, godz. 18:00 – wernisaż
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń