18 listopada 2011 roku o godzinie 19.00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się wernisaż Afro Warszawa.
Warszawiacy z Afryki współtworzą dziś wielokulturową społeczność stolicy. To im zadedykowany jest projekt fotograficzny Afro-Warszawa zrealizowany przez Fundację Afryka Inaczej.
Fotoreportaż autorstwa Jacka Łagowskiego został zrealizowany wspólnie z Mamadou Dioufem, Senegalczykiem, który od 27 lat mieszka w Warszawie oraz Pawłem Średzińskim z Fundacji Afryka Inaczej. Zdjęcia Afrykanów zostały zrealizowane w różnych miejscach Warszawy, m.in. w szpitalu, gdzie pracuje Honory Kiwale z Tanzanii oraz na Politechnice Warszawskiej, gdzie wykłada prof. Desire Rasolomampionona. Na wystawie nie zabraknie zdjęć z uroczystości rodzinnych i świąt obchodzonych przez Afrykanów w Warszawie.
Ile jest Afryki w Warszawie? Ile jest Warszawy na świecie? Jesteśmy wszyscy tubylcami, wędrującymi po ziemi przodków. Można powiedzieć, że nie ma życia bez ciągłego ruchu, przemieszczania się. Afrykanie, jak Polacy, szukają swoich miejsc w różnych punktach ziemskiego globu. Warszawa gości coraz więcej cudzoziemców.
Dzięki temu wielokulturowość staje się faktem. Może Afrykanie nie są aż tak liczni, jak chociażby przybysze z Azji, ale coraz częściej można ich spotkać na ulicach stolicy. Warszawa jest gościnna. W Warszawie afrykańska społeczność nie stworzyła getta. Żyje wśród polskich sąsiadów. Jest wśród nas.
Jacek Łagowski, ur. 1973 r., zawodowo fotografuje od 2000 roku. Współpracował z Polską Agencją Fotografów Forum, od roku 2005 fotograf Gazety Wyborczej. Absolwent Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, Polityce, Newsweeku, Przekroju. Zajmował się amatorsko filmem, teatrem i happeningiem.
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa